Světový rekord! Kimetto opanoval maratónskou mekku Berlín v historickém čase

Berlín

Dennis Kimetto je novým držitelem světového rekordu v maratónu. Keňský běžec vyhrál maratón v německém Berlíně ve světovém rekordu 2:02:57. Rok staré maximum krajana Wilsona Kipsanga ze stejné trati tak překonal o 26 sekund. Trať v německé metropoli je známá svou rychlostí, posledních šesti světových rekordů bylo dosaženo právě na ní.

Keňan Kimetto se kromě vítězství v maratónu v Berlíně stal také držitelem světového rekordu.

Třicetiletý Dennis Kimetto vloni zvítězil při maratónských závodech v japonskéme Tokiu a zámořském Chicagu v traťových rekordech, díky tomu byl považován za největšího favorita i v Berlíně už před dnešním startem, který byl v německém velkoměstě zalitý sluncem sychravého podzimního rána.

Po dvaceti kilometrech na trati se pak Keňan s dalšími šesti parťáky utrhl zbytku pole. Čtyři kilometry před cílem pak Kimetto setřásl ze zad posledního soupeře, jímž byl krajan Emmanuel Mutai.

2:02:57Dennis Kimetto (Keňa)28. září 2014, Berlín

Ve chvíli, kdy Kimetto proťal svým tělem cílovou pásku, stal se vůbec prvním člověkem planety, který uběhl maratónskou trať pod dvě hodiny a tři minuty. Jeho přesný výsledný čas 2:02:57  je tedy novým světovým rekordem.

„Když jsem viděl mezičasy, tušil jsem, že by to mohlo vyjít," řekl v rozhovoru pro televizní stanici ARD Kimetto, který se může těšit na prémii 120 tisíc eur (asi 3,3 miliónu korun). Za rekord dostal 50 tisíc, za vítězství 40 a dalších 30 za čas pod 2:04.

V Berlíně se fandit maratóncům opravdu vyplatí

Na druhém místě skončil další Keňan Emmanuel Kipchirchir, který by se s časem 2:03:13 také vešel pod hranici světového rekordu. Na třetí příčce doběhl s téměř tříminutovou ztrátou na vítěze Abera Kuma z Etiopie.

Diváci špičkového atletického zápolení v Berlíně si mohli druhý rok za sebou mnout ruce, jak se jim časné vstávání vyplatilo. K poslední změně světového maratónského maxima totiž došlo také v německé metropoli - před rokem zde dosáhl historického výkonu Wilson Kipsang.

Trať berlínského maratónu je dlouhodobě známá svými rychlostními předpoklady. Kimmetův historický zápis tak vlastně není pro místní organizátory a fanoušky velkým překvapením - světový rekord totiž v Berlíně padl od roku 2003 už pošesté za sebou.