Štybar dojel při jediném startu v SP v cyklokrosu třetí

Dvojnásobný mistr světa Zdeněk Štybar obsadil při svém jediném startu v tomto ročníku Světového poháru v cyklokrosu v Zolderu třetí místo. Vyhrál Belgičan Sven Nijs před krajanem Nielsem Albertem a dostal se před úřadujícího světového šampiona i do čela průběžného pořadí. Radomír Šimůnek dojel v Belgii čtvrtý stejně jako Kateřina Nash v závodu žen.

Zdeněk Štybar při výběhu na náročné trati Světového poháru v belgickém Zolderu

Světový šampion z let 2010 a 2011 Štybar se přitom už při rozjíždění před závodem necítil v nejlepší pohodě. "Potěšilo mě, že jsem dojel třetí. Bylo to maximum, čeho jsem mohl dosáhnout, protože jsem dělal hodně chyb v technice. Závod byl navíc dost rychlý a já moc krosových tréninků do rychlosti neabsolvoval," uvedl český jezdec na svém webu.

Nijs a Albert bojovali v závěru o prvenství jen mezi sebou, česká dvojice a další Belgičan Kevin Pauwels za nimi měli už více než půlminutový odstup. Třetí místo nakonec vybojoval Štybar o osm sekund před Šimůnkem. "Měl jsem štěstí, že jsem se pokaždé stihl dotáhnout zpátky na kluky přede mnou a byl jsem schopen ještě toho nástupu v závěru," řekl Štybar.

Ten hodlá absolvovat jen několik cyklokrosových závodů, než zahájí přípravu na další silničářskou sezonu. Třetí místo na SP v Zolderu ho nicméně povzbudilo. "Utvrzuje mě to v tom, že jsem z krosu ještě tak úplně nevypadl a jsem dál schopen v rámci možností závodit s těmi nejlepšími. Ale silnice zůstává prioritou, cyklokros je tak trochu i příprava. Přesto doufám, že i v dalších startech budu schopen bojovat o co nejlepší výsledek," dodal.

V sobotu při cyklokrosové premiéře v belgickém Essenu, kde žije, sice Štybar projel cílem jako první, jenže ve spurtu způsobil pád domácího Jana Denuwelaereho a byl přeřazen na čtvrtou pozici. Od pátku do úterý ho čekají další čtyři závody v zahraničí, zkrácenou cyklokrosovou sezonu pak zakončí 12. ledna ve Stříbře na mistrovství republiky, které pořádá jeho otec.

Nash při svém druhém startu v SP na medailové umístění tentokrát nedosáhla. Od bronzové domácí jezdkyně Sanne Cantové českou reprezentantku dělilo 20 sekund. Vyhrála pětinásobná světová šampionka Nizozemka Marianne Vosová, která porazila o 70 sekund druhou Katherine Comptonovou z USA.

Američanka ovládla v neděli předchozí závod v Namuru. Tam byla jedinou přemožitelkou Nash, která vstoupila do letošního seriálu až v pátém závodu.