Fantastický návrat Jakše do bílé stopy! V prologu Tour de Ski byl sedmý, Razým devátý

Oberhof

Báječný vstup do sedmietapové Tour de Ski povzbudil české běžce do dalších dní. V prologu na 4 kilometry volně byli Martin Jakš s Alešem Razýmem v první desítce (7., resp. 9. místo), oba se dokonce chvíli hřáli na první pozici! Přitom pro Jakše to byl první závod v sezóně po nedávné zlomenině žebra. Razým dosáhl životního výsledku ve světovém poháru. Další Čech Lukáš Bauer obsadil 18. místo.

Běžec Martin Jakš se vrátil do stopy ve velkém stylu.

Razým už na startu vyhrožoval, že si chce sednout do křesla pro průběžně vedoucího muže pořadí. „Když jsem vyrážel, věděl jsem, že se mu to podařilo a že ho teda musím z něho vyhnat," smál se Martin Jakš. A taky se mu to povedlo! Až na to, že tradiční atrakce pro závodníky i diváky tentokrát chyběla. A oba Čechy po chvíli „sundal" Kanaďan Harvey.

Zvítězil však Nor Northug, čtvrtý z Čechů Magál dojel na 57. příčce. S minimální ztrátou 34 vteřin. Mezi ženami byla na 3 km nejlepší americká sprinterka Randallová, jediná česká reprezentantka Vrabcová-Nývltová skončila těsně za elitní třicítkou na 36. místě. „Sníh se zpomalil, neodjíždělo to. Výsledek nevypadá špatně, těším se na zítřejší hromaďák," řekla.

Jakš držel rytmus, Razým jel s kamennýma nohama

V Durynském lese se oteplilo, ve vlhkém mlhavu ukazoval teploměr tři nad nulou. „Povrch byl taková mokrá sůl, ale jelo to. Místy však bylo třeba si hledat stopu. Na cílové rovince foukal hodně silný vítr. Jelo se mi dobře, snažil jsem se držet rytmus. Říkal jsem si: Pokud to tam je, vyjde to," vyprávěl Jakš. Výsledek ho obrovsky povzbudil do dalších bojů. I když ví dobře: „Až zítra nás čeká opravdový závod, tohle bylo jen devět minut."

Žebro už vůbec necítil. „Soustředil jsem se na výkon, ani jsem to nevnímal. Je to příjemná zpráva pro celý tým, že jsme jeli dobře," dodal.

Laťku nasadil hodně vysoko už Aleš Razým, který vyrážel s číslem 18. „Nevím, zda jsem vydělal na tom, že jsem jel vepředějc. Trať ale trošku měkla. Nevěděl jsem, co mám čekat, hodně foukalo. Snažil jsem se jet na stadiónu přikrčený, abych pošetřil síly. Nedošlo mi, ale v cílové rovince jsem toho měl dost," říkal poté, co se dlouho vydýchával svalený na sněhu.

Přitom před startem se zrovna necítil. „Pořád mám kamenný nohy ze soustředění v Tauplitz, ale asi se s tím dá závodit," smál se. Přes Vánoce hodně spal, odpočíval. Ještě včera strávil hodinu a půl na masáži. „V cíli jsem hledal marně křeslo pro lídra. Když už se mi to jednou povede, zrovna ho tam nemají," brblal ještě naoko. „A pak mi to Jakšik „načal" a pár dalších ještě pokazilo."

Takový start do Tour de Ski nečekal, moc rád by se poprvé dostal až do italského cíle. „Tohle byla moje nejsilnější trať, je dobrý, že jsem se dostal nahoru. Věřím, že můžu zajet i sprint, protože tu chybí specialisti, nebo taky krátkou pětku v Itálii," plánuje odvážně.

Bauer chválil lyže i kamarády

Lídr českého týmu Lukáš Bauer ztratil na 18. místě na vítězného Northuga 21,5 vteřiny. „Spokojenost, jde o můj standard z prologů. Pocitově to bylo neutrální, že mě výsledek až překvapil," uvedl. Potěšili ho konečně i ostatní členové družstva, které už před sezónou při svém zranění vyzýval k „záskoku". „I tahle etapa je pro ně, co by měli zajet. Měli jsme všichni velmi dobře připravený lyže."

Česká trojice brala také body do světového poháru - každá etapa Tour de Ski se hodnotí polovičními počty oproti řadovému závodu. Zítřejší klasickou stíhačku na 15 km (ženy 9 km) v Oberhofu vidí Bauer následovně: „Bude se to asi škubat. Ale spíš se to sjede a bude se rozhodovat kolo nebo kolo a půl před koncem."

Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberhofu (Německo):
Prolog:
Muži - 4 km volně: 1. Northug (Nor.) 8:28,7, 2. Hellner (Švéd.) -6,1, 3. Legkov (Rus.) -7,2, 4. Cologna (Švýc.) -10,1, 5. Černousov (Rus.) -10,7, 6. Harvey (Kan.) -11,3, 7. Jakš (ČR) a Vylegžanin (Rus.) oba -11,8, 9. Razým (ČR) -13,3, 10. Perl (Švýc.) -13,5, ...18. Bauer -21,5, 57. Magál (oba ČR) -34,3.
Průběžné pořadí Tour de Ski: 1. Northug 8:13,7, 2. Hellner -11,1, 3. Legkov -17,2, 4. Cologna -25,1, 5. Černousov -25,7, 6. Harvey -26,3, 7. Jakš -26,8, ...9. Razým -28,3, 18. Bauer -36,5, 57. Magál -49,3.
Průběžné pořadí SP (po 10 z 31 závodů): 1. Northug 385 b., 2. Jönsson (Švéd.) 369, 3. Röthe (Nor.) 320, 4. Poltoranin (Kaz.) 287, 5. Vylegžanin 284, 6. Sundby (Nor.) 263, ...38. Bauer 67, 55. Jakš 32, 59. Razým 28, 91. Kožíšek (ČR) 11.
Ženy - 3,1 km volně: 1. Randallová (USA) 7:28,1, 2. Kallaová (Švéd.) -4,4, 3. Kowalczyková (Pol.) -4,7, 4. Herrmannová (Něm.) -9,3, 5. Roponenová (Fin.) -10,6, 6. Uhrenholdtová-Jacobsenová (Nor.) -12,2, 7. Hugueová (Fr.) -14,8, 8. Čekalevová (Rus.) a Aymonierová (Fr.) obě -15,2, 10. Steiraová (Nor.) -16,0, ...36. Nývltová-Vrabcová (ČR) -32,0.
Průběžné pořadí Tour de Ski: 1. Randallová 7:13,1, 2. Kallaová -9,4, 3. Kowalczyková -14,7, 4. Herrmannová -24,3, 5. Roponenová -25,6, 6. Uhrenholdtová-Jacobsenová -27,2, ...36. Nývltová-Vrabcová -47,0.
Průběžné pořadí SP (po 10 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 558 b., 2. Randallová 532, 3. Björgenová (Nor.) 450, 4. Kyllönenová (Fin.) 348, 5. Skofterudová 306, 6. Johaugová (obě Nor.) 293.