Na úvod Turné čtyř můstků triumfoval Němec Freund. Čechům se nedařilo

Úvodní závod Turné čtyř můstků v německém Oberstdorfu vyhrál domácí skokan na lyžích Severin Freund, který měl ve větrné loterii štěstí na podmínky. Českým reprezentantům se dnes nedařilo. Jakub Janda byl dvaadvacátý a nejlepší Čech ve Světovém poháru Roman Koudelka skončil o dvě místa za ním.

Německý skokan na lyžích Severin Freund se raduje z triumfu v závodě Turné čtyř můstků v Oberstdorfu.

Oba postoupili do druhého kola shodně ze 17. místa a také v druhém kole byly jejich výkony vyrovnané. Skočili 121,5 metru, vítěz Turné z roku 2006 Janda dostal vyšší kompenzaci za zadní vítr. "Přišlo mi to nějaké divné, jsem z toho docela vykulenej. Všichni kolem mě měli daleko víc než já," komentoval kompenzace za vítr Koudelka pro deník Sport a Radiožurnál.

Na Turné odjížděl s většími ambicemi. Na propadu se mohly podepsat i nižší nájezdové rychlosti. "Bylo to tak od začátku, nevím, co to je. Je to každý rok podobné. Když tady skáčeme v létě na ledové stopě, tak je všechno v pohodě. Pak se to změní. Za boha nevíme proč," uvedl Koudelka. "Ale šance bojovat o desítku tady je," věří.

V průběhu druhého kola se podmínky často měnily. Zpočátku foukal vítr skokanům do zad, ale potom se začal otáčet a organizátoři snižovali nájezd - nakonec až o šest lavic. Extrémně z toho těžili právě Freund (137,5 metru) s nakonec druhým Rakušanem Michaelem Hayböckem (139), kterým foukal protivítr.

Na poslední čtyři závodníky v druhém kole se zase vítr otočil, nájezd se zvýšil a odnesli to Nor Anders Fannemel, po prvním kole třetí Rakušan Stefan Kraft a další norský skokan Andre Daniel Tande. Ten byl po prvním skoku druhý, ale v druhém pokusu předvedl jen 119 metrů.

S těžkou situací se dokázal vyrovnat na konci závodu pouze Prevc, který po prvním kole vedl. Lídr Světového poháru i přes nepřízeň počasí skočil 130 metrů a protlačil se na stupně vítězů na třetí místo.

Janda kritizoval hlavně sebe. "Asi mě Dodo (trenér Doležal) za ten skok objímat nebude, trochu mi to tam zase uteklo na odrazu," uvedl. "Nevím proč, ale tady v Oberstdorfu mi to nikdy nijak zvlášť nešlo, takže kouč asi bude chtít ještě zítra udělat nějaký trénink. On by pořád jen pracoval, je neúprosný, nedá nám vydýchnout," pousmál se Janda.

V prvním kole byl vyřazen Lukáš Hlava, který skočil jen 110 metrů a prohrál k.o. duel s Němcem Richardem Freitagem, jenž ve stejných větrných podmínkách dopadl o 11 metrů dál.

K radosti více než 22 tisíc diváků zvítězil Freund, jako první Němec v Oberstdorfu od triumfu Svena Hannawalda před 13 lety. "Mám šílenou radost, je to nádhera. Ale máme za sebou teprve kousek z Turné," uvedl sedmadvacetiletý skokan, který vyhrál svůj první závod na Turné. Ve Světovém poháru to bylo jeho 21. vítězství.