Švýcarsko - Itálie 2:0Federer a Wawrinka přiblížili Švýcary k finále Davis cupu

Ženeva

Švýcarští tenisté vedou po prvním dnu semifinále Davisova poháru nad Itálií 2:0. Roger Federer i Stan Wawrinka splnili roli favoritů a dvouhry vyhráli bez ztráty setu. Domácímu týmu tak v Ženevě k postup do finále stačí uhrát o víkendu jediný bod. Stejné skóre je po prvním dnu i v Paříži, kde francouzští tenisté hostí český tým.

Švýcarský tenista Roger Federer v semifinále Davis Cupu přehrál ve třech setech Itala Simona Bolelliho.

Bývalý první hráč světového žebříčku Federer, jemuž triumf v Davisově poháru v bohaté sbírce trofejí chybí, porazil Simona Bolelliho 7:6, 6:4, 6:4. Vítěz letošního Australian Open Wawrinka pak přehrál Fabia Fogniniho 6:2, 6:3, 6:2.

"Musel jsem si na šanci na první brejk chvilku počkat. Pak už se hrálo lépe, ale byl to těžký zápas, přesně jak skóre naznačuje," řekl Federer, jenž se prvního brejkbolu dočkal až ve třetí hře druhého setu. Bolelli sice zahrál více vítězných míčů, nedokázal ale soupeři sebrat podání.

Federer tak zlepšil svou bilanci v týmové soutěži na 36 vítězství a sedm porážek, na tvrdém povrchu prohrál z 16 zápasů jen jeden. Wawrinka pak navázal jednoznačným triumfem nad Fogninim, kterého přehrál za hodinu a 32 minut, a připsal si dvacáté vítězství ve daviscupové dvouhře.

Obě švýcarské hvězdy by měly nastoupit i do sobotní čtyřhry, která může rozhodnout o postupu do finále. Itálie při losu nominovala dvojici Paolo Lorenzi, Andreas Seppi.

Australané už se udrželi

Australané budou hrát Světovou skupinu i v příštím roce. Nedostižný náskok 3:0 jim na domácí půdě v Perthu zajistila ve čtyřhře dvojice Lleyton Hewitt, Chris Guccione, která porazila Denise Istomina a Farucha Dustova z Uzbekistánu 6:3, 7:6 a 6:2.

Austrálie, která se letos do elitní skupiny vrátila poprvé od roku 2007 a vypadla v prvním kole s Francií, tak zatím neztratila ani set. Do vedení ji v pátek poslal Nick Kyrgios po výhře 6:4, 7:5, 6:4 nad Istominem, zatímco Hewitt si poradil s Dustovem 6:4, 6:4 a 6:2.

Udržení mají na dosah také Američané, kteří po úvodním dnu vedou nad Slovenskem 2:0. Jediný bod dělí od setrvání ve Světové skupině rovněž Srbsko v duelu v Indii a Kanadu v zápase s Kolumbií. Ostatní dvojice Brazílie - Španělsko, Izrael - Argentina, Nizozemsko - Chorvatsko a Ukrajina - Belgie hrají nerozhodně.