Chocová zlepšila na ME v krátkém bazénu český rekord na 50 m prsa

Česká prsařka Petra Chocová titul na mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu na trati 50 metrů v dánském Herningu neobhájila. V dnešním finále obsadila šesté místo v čase 30,05 sekundy, který byl pouze o tři setiny horší než její loňský výkon na šampionátu v Chartres. Třetím časem do finále znakařské stovky prošla největší česká medailová naděje Simona Baumrtová.

Petra Chocová.

Chocová už v dopolední rozplavbě překonala vlastní český rekord, který má nyní hodnotu rovných 30 sekund. Zlepšila tak svůj loňský výkon z finále ME v Chartres o dvě setiny. Dnešní finálový čas by jí rovněž stačil loni na zlatou medaili, letos se ale na šampionátu sešla daleko větší konkurence. Na evropském trůnu Chocovou vystřídala Ruska Julija Jefimovová.

Baumrtová už patří mezi evropskou špičku dlouho a dnes si mohla dovolit v rozplavbě šetřit síly, přesto do semifinále postoupila třetím nejlepším výkonem 58,37. V semifinále jí časomíra naměřila 57,52 sekundy, což je jen o 37 setin za jejím českým maximem z letošního roku a znamenalo to opět třetí nejlepší výkon. Finále ji čeká v pátek.

Ve finále byla také polohová štafeta mužů ve složení Tomáš Fučík, Petr Bartůněk, Jan Šefl a Tomáš Plevko, které ale nenavázala na loňské třetí místo z Chartres a skončila osmá. Časem 1:35,89 minuty na setinu zopakovala svůj výkon z rozplavby. Třináctá místa obsadili v semifinále Tomáš Plevko na 50 metrů kraul a na polohové dvoustovce Barbora Závadová.

Angína pokazila vyhlídky na úspěch talentovanému Janu Mickovi. Dvojnásobný juniorský mistr Evropy navzdory zdravotním potížím absolvoval rozplavby na 400 metrů volný způsob a skončil na 46. místě. O případných dalších Mickových startech se po poradě s lékařem rozhodne v sobotu.

Na šampionátu padl i první evropský rekord, o který se v závodu na 200 metrů motýlek postarala časem 2:01,52 minuty Španělka Mireia Belmonteová- Garciaová.