Hlavní obsah

Až se Sáblíková vrátí domů, dostane na letišti svou sochu

PRAHA

Olympijská vítězka Martina Sáblíková dostane po návratu do vlasti svou sochu. Pracuje na ní sochař Josef Nálepa a bronzovou pozlacenou plastiku chce rychlobruslařce věnovat hned na letišti. "Je to můj osobní dar, nikdo u mě nic neobjednal," řekl sochař.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se zlatou medailí z trati na 3000 metrů z OH ve Vancouveru

Článek

Sáblíková jela na olympiádu do Kanady jako jedna z největších českých medailových nadějí a očekávání naplnila vítězstvím v závodě na 3000 metrů. Nečekaně pak uspěla i mezi specialistkami na kratší tratě a přidala i bronz z patnáctistovky. Před sebou má ještě závod na své nejsilnější distanci 5000 metrů.

Vedle olympijského zlata se bude moci česká reprezentantka radovat z pozlacené přibližně sedmdesáticentimetrové sochy, která ji zachycuje v typickém pohybu při bruslení. Nálepa uvedl, že jeho plastika může sloužit případně jako předloha pro budoucí větší sochu, sám ji ale vytvářet nebude.

Dar pro Sáblíkovou byl jeho vlastním nápadem a chce jím sportovkyni přivítat hned na letišti. "Je to dar od sportovce sportovci," řekl někdejší několikanásobný mistr republiky ve vodním lyžování. Sochu musí dokončit do pondělí, kdy by se měli olympionici vrátit.

Čtyřiasedmdesátiletý Josef Nálepa je znám především jako autor portrétu Salvátora Dalího, který mu jako jedinému na světě seděl modelem. Portrétoval ale i mnohé další, celkem na 150 osobností českého kulturního a společenského života. Byly to například busty Vlastimila Brodského, Radovana Lukavského či Karla Gotta, jenž obdržel svou bustu u příležitosti 70. narozenin v roce 2009.

Josef Nálepa se narodil v Ostravě, v Praze studoval uměleckoprůmyslovou školu a Akademii výtvarných umění. Během svého života vytvořil řadu uměleckých děl od drobných plastik přes reliéfy, plakety a medaile až po sochy v nadživotní velikosti.

Sochař se také léta věnoval sportu, stál u zrodu vodního lyžování v Československu a stal se v této disciplíně osminásobným mistrem republiky. Později začal propagovat létání na rogalu.

Velká radost z dobré reprezentace na olympijských hrách inspirovala již kapelu Tři sestry. Když oštěpařka Barbora Špotáková získala zlato na poslední letní olympiádě v Pekingu, muzikanti jí věnovali píseň Čtvrtá sestra. Slíbili ji ještě před závodem a Špotáková ji dostala za týden po svém vítězném hodu.