Obří slalom vyhrál Rakušan Raich, Bank šestnáctý

SESTRIERE

Vedoucí muž Světového poháru Benjamin Raich se v pondělí radoval z první zlaté medaile z olympijských her. Rakušan, který získal pro svou zemi v Turíně vůbec první mužský titul v alpských disciplínách, vyhrál obří slalom v Sestriere díky druhému kolu. Celou jízdu v něm projel agresivně a v ideální stopě, ke zlatu se probil z páté pozice po prvním kole.

Druhý senzačně skončil se ztrátou sedmi setin sekundy ve svém jediném startu na olympijských hrách Francouz Joel Chenal, po prvním kole druhý, bronz vybojoval rakouský lyžař Hermann Maier. Ten ztratil dalších devět setin a má po stříbru ze super-G druhou olympijskou medaili z letošních her. Český sjezdař Ondřej Bank skončil na šestnáctém místě.

Již jistý vítěz SP v obřím slalomu Raich byl v této disciplíně na minulých hrách v Salt Lake City čtvrtý, tehdy si však přivezl dva bronzy z kombinace a ze slalomu. Ten ho v Sestriere ještě čeká v sobotu. Tam bude sedmadvacetiletý lyžař opět patřit mezi největší favority.

Raichovi se ulevilo

"Uf, to se mi ulevilo," prohlásil Raich s úsměvem v rozhovoru s novináři. Po dvou výpadcích v kombinaci, kterou nedojel, a 21. místu v super-G prý cítil velký tlak. "Bylo to nesnesitelné, ale už je to zaplaťpánbůh za mnou. Jsem strašně rád, že se to povedlo, nemám slov, jak bych to vyjádřil," řekl.

Za medaili byl rád i Maier, ale neskrýval trochu zklamání. "Samozřejmě, že jsem spokojen, ale přišel jsem o zlatou medaili dvakrát o malý kousek, což mě mrzí," prohlásil lyžař, jenž se před olympiádou potýkal s nachlazením.

Jeden z velkých adeptů na medaili Američan Bode Miller z USA se ani ve svém čtvrtém startu na olympiádě cenného kovu nedočkal. V prvním kole totiž chyboval, a třebaže v druhém pokusu dokázal využít výhod trati, kterou postavil jeho trenér, ke zlepšení, stačilo to pouze na posun z dvanáctého na dělené šesté místo.

Bank předvedl dvě solidní jízdy

Bank, šestý muž z kombinačního závodu, přijel do cíle druhého kola jako jediný ze čtyř Čechů na startu. Předvedl dvě solidní jízdy a zejména v druhé předvedl na trati kvalitní výkon, kterým se posunul o dvě místa na šestnáctou pozici. Porazil například Nora Lasseho Kjuse či Švýcary Didiera Cuche a Marka Berthoda.

"Umístění mě těší, ale kdyby bylo to patnáctý, tak je to mnohem lepší," řekl Bank novinářům po závodě. Patnácté místo by českým závodníkům zajistilo v obřím slalomu příští sezoně Světového poháru dvě místa na startu a Bank mohl za body získat odměnu od výrobce lyží. "Z toho převládá trochu zklamání, ale jinak jsem spokojený s druhým kolem. Bylo povedenější než první, bez velkých chyb, ale dalo se jet rychleji," řekl Bank.

Vráblík to chtěl řezat

Martin Vráblík se v druhé jízdě v přemíře snahy nevešel v horní třetině trati do jedné z branek a vypadl. "Chtěl jsem to řezat, jak se dá. Nechtěl jsem být pětadvacátý, jelo se mi dobře, ale přestal jsem to stíhat a byl jsem tam pozdě," řekl Vráblík. Už v prvním kole nedojeli stejně jako dalších dvaatřicet soupeřů Petr Záhrobský a Kryštof Krýzl.

Závod pokazil Kanaďan Francois Bourque, který po prvním kole překvapivě vedl. Jednadvacetiletý lyžař však v druhém kole jel na jistotu a dvanáctý čas ho posunul až na nepopulární čtvrté místo.

Alpské lyžování
Muži - obří slalom
1. Raich (Rak.) 2:35,00 (1:16,95+1:18,05), 2. Chenal (Fr.) 2:35,07 (1:16,80+1:18,27), 3. Maier (Rak.) 2:35,16 (1:16,83+ 1:18,33), 4. Bourque (Kan.) 2:35,92 (1:16,61+1:19,31), 5. Nyberg (Švéd.) 2:36,05 (1:16,83+1:19,22), 6. Miller (USA) 2:36,06 (1:17,58 +1:18,48) a Svindal (Nor.) 2:36,06 (1:17,10+ 1:18,96), 8. Schönfelder (Rak.) 2:36,64 (1:17,49+1:19,15), 9. Palander (Fin.) 2:36,82 (1:18,22+1:18,60), 10. Grandi (Kan.) 2:36,88 (1:17,23+ 1:19,65), 11. Blardone (It.) 2:36,95 (1:17,21+1:19,74), 12. Valenčič (Slovin.) 2:37,39 (1:18,10+1:19,29), 13. Schlopy (USA) 2:37,56 (1:18,34+1:19,22), 14. Defago (Švýc.) 2:37,60 (1:18,03+ 1:19,57), 15. Schieppati (It.) 2:37,83 (1:18,21+1:19,62), ...16. Bank 2:37,85 (1:18,45+1:19,40) 25. Vráblík 1:20,41 - nedokončil druhé kolo, Záhrobský a K. Krýzl (všichni ČR) nedokončili 1. kolo.