Češi padli i s Kanadou a skončili čtvrtí ve skupině

TURÍN

Čeští hokejisté završili působení v základní skupině olympijského hokejového turnaje prohrou s obhájcem vítězství Kanadou. Český celek se po tragické první třetině, kterou prohrál 0:3, zvedl a dokázal snížit na rozdíl jediného gólu. Více už ale nedokázal. Starosti trenéru Hadamczikovi navíc přidělal nejistý výkon brankáře Vokouna, kterého po první třetině vystřídal Milan Hnilička.

Českému celku vstup do zápasu nevyšel. Od prvních minut se hrálo ve velkém tempu, z čehož těžili Kanaďané. Lehké nahození Brada Richardse překvapivě Vokoun propustil mezi betony. Po čtyřech minutách byl už deficit českého výběru dvoubrankový, když Martin St. Louis střelou z těžkého úhlu potrestal vyloučení Františka Kaberleho. Střela hráči Tampy Bay nesedla, ale po teči našla mezírku v postavení českého brankáře.

Odpovědět mohl ve 12. minutě mladý Olesz, z dobré pozice ale netrefil. Tragickou třetinu završil v poslední minutě bombou od modré čáry bek Chris Pronger.

Vokouna vystřídal Hnilička

Tomáše Vokouna, který v první třetině chytil jen pět střel, vystřídal po změně stran Milan Hnilička. A jediný zástupce tuzemské extraligy se vyznamenal při samostatném nájezdu St. Louise, kterého pěknou žabičkou vyslal Lecavalier. St. Louis za několik okamžiků vyhořel na betonu českého brankáře znovu, i když Hnilička měl obrovskou porci štěstí - puk se zastavil u tyčky na brankové čáře a před dojíždějícími Kanaďany jej uklidil do bezpečí Lang.

Koho si přejete jako soupeře českých hokejistů ve čtvrtfinále?
Hlasujte v anketě na konci článku.

Štěstí měl ovšem na druhé straně i Brodeur, a to dokonce dvakrát během několika desítek vteřin.  Nejprve opoře New Jersey propadl puk a osamocenému Hemskému stihl včas zablokovat hůl obránce McCabe, vzápětí po střele Tomáše Kaberleho a odrazu od tyčky odpálil z brankové čáry kotouč Wade Redden. Do hry se také dostal Petr Čajánek, který měl kvůli poraněnému zápěstí původně odpočívat.

Nadále se hrál atraktivní hokej, hra měla spád a šance přibývaly. A český celek dokázal snížit. Češi dostali výhodu 59 sekund dlouhé dvojnásobné přesilovky, kterou už po čtrnácti sekundách využil střelou na první tyč Pavel Kubina.

Chyboval i Brodeur

Vstup do třetího dějství českému celku vyšel skvěle. Slabší chvilku si vybral i Brodeur, kterému proklouzlo nahození Petra Čajánka. Převaha Česka z druhé třetiny pokračovala, ale neměla gólové vyjádření.

Kanada odolala českému tlaku a zvítězila 3:2. Do čtvrtfinále tedy postupuje ze třetího místa skupiny A, český celek obsadil čtvrtou - poslední postupovou - pozici. Soupeře Češi budou znát až po večerních zápasech druhé skupiny.

Česká republika - Kanada 2:3 (0:3, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 34. Kubina (Jágr, Ručinský), 43. Čajánek (Hemský) - 8. Richards (Iginla, Pronger), 12. St. Louis (Lecavalier, Blake), 20. Pronger (Thornton). Rozhodčí: Marouelli (Kan.) - Karlsson (Švéd.), Nelson (USA).
Česká republika: Vokoun (21. Hnilička) - Kubina, T. Kaberle, Malík, Špaček, Kuba, F. Kaberle - Jágr, Prospal, Straka - Hejduk, Lang, Ručinský - Erat, Výborný, Bulis - Hemský, Kotalík, Olesz - Čajánek. Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.
Kanada: Brodeur - Blake, Regehr, Bouwmeester, Pronger, Foote, Redden, McCabe - Iginla, Sakic, Gagne - Heatley, Richards, Draper - St. Louis, Lecavalier, Smyth - Bertuzzi, Thornton, Nash - Doan. Trenér: Pat Quinn.