Finové zvládli i čtvrtfinále a vyřadili obhájce stříbra z USA

TURÍN

Hokejisté Finska po pěti výhrách v základní skupině zvládli na olympijských hrách v Turíně i čtvrtfinále a vyřadili Spojené státy americké, obhájce stříbra. Na vítězství 4:3 se ve středu podílel dvěma góly Olli Jokinen, který v druhé části odpověděl na americké vyrovnání dvoubrankového náskoku Finů. V závěru se brankou v 56. minutě o drama postaral Brian Gionta.

V boji o finále vyzvou Finové v pátek od 21:30 vítěze utkání mezi obhájci zlata z Kanady a Ruskem.

Seveřané od úvodu dokazovali, že mají v Turíně formu a první příležitost si vypracoval Jussi Jokinen. Potom sice útočník Ruutu, který zranil v základní skupině Jaromíra Jágra, najel do gólmana DiPietra a putoval na trestnou lavici, ale i v oslabení zahrozil bekhendem Peltonen. Útočníkovi Lugana patřily i další minuty. V sedmé ještě zachránila Američany po jeho akci tyč, ale v 10. minutě už Peltonenova střela prošla DiPietrovi mezi nohama za brankovou čáru.

Kouč USA Peter Laviolette si pak vybral oddechový čas, ale své mužstvo moc neprobudil. V oslabení tří proti čtyřem dokázal Salo obrat o puk ve středním pásmu Rafalskiho a tvrdou ránou trefil s tečí Schneiderovy hokejky pravý horní roh. Vteřinu po skončení početní převahy se dočkali i Američané, kdy Schneiderovu ránu od modré čáry ještě tečoval hrudí Knuble.

Jokinen kuriózně překonal DiPietra

Po skončení úvodní části dostal trest za vysokou hůl finský kapitán Saku Koivu a za 89 sekund druhé třetiny ji využil další povedenou střelou Schneider. Finům se pak naskytla po vyloučeních Hatchera a Hedicana 94 sekund trvající výhoda pěti proti třem. Američané dlouho odolávali, ale tři vteřiny před návratem druhého potrestaného prostřelil DiPietra z úhlu Olli Jokinen.

V další výhodě dvou hráčů v poli si pojistil tým kouče Erkky Westerlunda náskok kuriózní brankou. Po střele Olliho Jokinena se puk odrazil od horní tyče a padající DiPietro si ho vyrážečkou srazil za brankovou čáru.

Šanci na definitivní rozhodnutí nabídl Finům Hatcher, který zasáhl v úvodu závěrečného dějství Selänneho hokejkou v obličeji a dostal trest na dvě plus dvě minuty. Po Numminenově zaváhání ale ujížděl do protiútoku Drury a po faulu na něj se výhoda zkrátila. Potom putoval na trestnou lavici Američan Gionta, přesto mohl Conroy snížit, ale Niittymäki byl proti. V 56. minutě s koncem třetího trestu Sakua Koivua v utkání snížil Gionta, ale na stavu se ani po dalším tlaku USA už do konce nic nezměnilo. Obhájci stříbra ze Salt Lake City skončili na turnaji s jedinou výhrou a remízou na kontě.

Finsko - USA 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 10. Peltonen (J. Jokinen, S. Salo), 13. S. Salo, 26. O. Jokinen (Peltonen), 38. O. Jokinen - 14. Knuble (Schneider, Weight), 22. Schneider (Rafalski, Conroy), 56. Gionta (Drury, Cole). Rozhodčí: Devorski - Miller (oba Kan.), Mášik (SR). Vyloučení: 8:10, navíc Gomez (USA) 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6691.
Finsko: Niittymäki - Timonen, Numminen, Nummelin, S. Salo, Berg, Lydman, Niemi - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - Peltonen, O. Jokinen, J. Jokinen - Hagman, N. Kapanen, Nieminen - Laaksonen, M. Koivu, J. Ruutu - Hentunen. Trenér: Erkka Westerlund.
USA: DiPietro - Hatcher, Leopold, Chelios, Schneider, Hedican, Liles, Rafalski - Tkachuk, Modano, Rolston - Gionta, Gomez, Guerin - Knuble, Conroy, Drury - Parrish, Weight, Cole - Blake. Trenér: Peter Laviolette.