Koukal s Magálem dojeli maratón v první osmičce

Zlatá medaile z předposlední olympijské sady zůstane v Itálii. Mohutným finišem v závodu na 50 kilometrů volnou technikou si pro ni dojel běžec na lyžích Giorgio Di Centa, který za sebou v cílové rovince nechal Rusa Dementěva a Rakušana Botvinova. Boj o medaile nakonec těsně unikl českým reprezentantům: Martin Koukal dojel sedmý, Jiří Magál hned za ním.

Stříbrný z klasické patnáctky, Lukáš Bauer obsadil v posledním individuálním závodě her šestnácté místo. Milan Šperl byl klasifikován s malým odstupem jako sedmadvacátý.

Maratonský závod s hromadným startem se rozhodl stejně jako u žen až v závěrečném stoupání zhruba půldruhého kilometru před cílem. Díky tempu Švéda Anderse Södergrena se utrhla téměř padesátičlennému hlavnímu poli asi desetičlenná skupinka, jež finišovala po nakloněné rovince o medaile.

Ve spurtu měl nejvíce sil domácí olympijský vítěz ze štafety Di Centa, jenž v třiatřiceti letech vybojoval první individuální zlato. Dementěv po triumfu v úvodním skiatlonu získal stříbro ve fotofiniši před svým krajanem v rakouských barvách Botvinovem.

O medaile bojovali i oba Češi v čelní skupině. Mistr světa z roku 2003 Koukal útočil ze zadní pozice, přespurtoval krajana Magála a skončil sedmý, tempař Magál dojel osmý. Lukáš Bauer se vepředu neudržel a obsadil šestnácté místo, Milan Šperl byl sedmadvacátý.

O prakticky jediný výrazný únik se v polovině závodu postaral Rumun Zsolt Antal, jenž si vybudoval téměř půlminutový náskok na hlavní pole, po necelých pěti kilometrech ho však soupeři pohltili.

Ostře závodit se začalo až v poslední pětině závodu, kdy se do čela dostali čeští závodníci. Tempo často udával Magál, jenž se pokusil dvakrát o sólový únik, jednou se chytil italského favorita Pietra Pillera Cottrera, ale i oni byli dojeti. Rozhodl tedy až poslední kopec a cílový "kopeček".

Muži - 50 km volnou technikou s hromadným startem:
1. Di Centa (It.) 2:06:11,8, 2. Dementěv (Rus.) -0,8, 3. Botvinov (Rak.) -0,9, 4. Jonnier (Fr.) -1,7, 5. Piller Cottrer (It.) -2,2, 6. Södergren (Švéd.) -2,3, 7. Koukal -3,1, 8. Magál (oba ČR) -3,3, 9. Vittoz (Fr.) -4,6, 10. M. Fredriksson (Švéd.) - 5,3, 11. Gaillard (Fr.) -8,1, 12. Dolidovič (Běl.) -10,6, 13. Odnodvorcev (Kaz.) -11,6, 14. Bajčičák (SR) -13,1, 15. Gjerdalen (Nor.) -14,4, 16. Bauer -17,2, ...27. Šperl (oba ČR) -50,1.