Rubriky:

Odjinud

Keňanka má kvůli dopingu po kariéře

13. listopadu 2017 08:57 - Praha

Jak jsme už před nedávnem informovali, keňská maratónská běžkyně Jemima Sumgongová byla už podruhé ve své kariéře usvědčena z dopingu. Africká šampiónka si má dle rozhodnutí Mezinárodní asociace atletických federací odkroutit čtyři roky bez jediného startu. O čistotě atletiky a alternativách trestů za dopování se v posledních letech mluví stále ostřeji. A čtyřletý distanc není jediný trest, který Sumgongovou postihl. Její kariéra může být u konce.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Zklamání a roztrpčení je v případě Jemimy Sumgongové o to větší, že šlo o vůbec první Keňanku, která byla schopna přivézt domů z olympijského maratónu zlato. Zvítězit dokázala také v Londýně, Rotterdamu nebo Las Vegas. Její první pozitivní test na erythropoietin (EPO) se objevil už v roce 2012. Na začátku letošního roku měla Sumgongová obhajovat svůj titul na maratónu v Londýně, ale přišly druhé pozitivní výsledky na krevní doping. V krvi keňské atletky byla opět nalezena látka zvyšující tvorbu červených krvinek a tím zlepšující výkonnost díky lepšímu zásobování svalů kyslíkem.

Neférové vítězství slavilo triumf. Jak to, že pořadatelé mlčí?

Oficiální místa sice vyslovila svůj ortel v podobě čtyřletého zákazu, ale organizátoři otevřených závodů, jakými je třeba i šestice největších a nejslavnějších maratónů světa, může vytvářet svá vlastní pravidla a vymáhat jejich dodržování. Se zvyšujícím se počtem případů dopingu i na úrovni amatérských sportovců někteří pořadatelé razantně přitvrzují. World Marathon Majors (WMM), mezi něž patří New York, Boston, Chicago, Londýn, Berlín a Tokio, se k takovému jevu staví opravdu velmi ostře: Sumgongová už si nikdy na žádném z těchto závodů nezaběhá. Doživotní zákaz.

Zveřejnil(a) Anti - Doping KENYA dne 7. listopad 2017

Svět, v němž slovo atletky nic neznamená

Pro Keňanku to tak vlastně znamená konec vrcholové kariéry. Své olympijské zlato z Rio de Janeira z minulého roku v roce 2020 v Tokiu obhajovat nemůže kvůli čtyřleté stopce. Na další olympiádě už bude s největší pravděpodobností příliš stará na to, aby mohla pomýšlet na stupně vítězů. Za čtyři roky tak může závodit už jen na menších akcích, na olympiádu ani Velkou šestku už pomýšlet nemůže.

Keňanka se snažila přítomnost EPO ve své krvi vysvětlit léčbou následující po jejím mimoděložním těhotenství, ale doklady, jež předložila přezkumné komisi, prý byly zfalšované. Rozšířený program mimosoutěžních antidopingových testů, v rámci něhož byla atletka odhalena, podporuje právě WMM. Například Londýn neskrýval „extrémní rozčarování" nad jednáním Sumgongové. Jeho představitelé stojí také za prohlášením, že jsou „velice odhodlaní udržet maratón bez dopingu". Právě britský tisk upozornil před časem na to, že v posledních dvanácti letech vyhráli londýnský maratón v sedmi případech atleti s podezřelými nesrovnalostmi v krevních vzorcích. Mezi roky 2011-2016 dopingové testy odhalily přes 40 hříšnic a hříšníků právě z Keni.

kü, Sport.cz

Jak se díváte na současné tresty za doping?

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce