Rubriky:

Radíme

Doping nefunguje? Tvrdí to nová studie

13. července 2017 08:31

Nejnovější ‒ a nutno říci, že zatím jediná svého druhu ‒ studie účinků EPO tvrdí, že tento hojně zneužívaný doping ve svém důsledku vůbec nefunguje. Erythropoetin, zkráceně EPO, je hormon podporující tvorbu červených krvinek, tudíž také lepší okysličování pracujícího svalstva. Asi nejznámějším uživatelem této ve sportu zakázané látky je bývalý profesionální cyklista Lance Armstrong. Jak se asi cítil, když se k němu tato informace donesla?

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Nizozemské výzkumné centrum Centre for Human Drug Research v odborném tisku nedávno publikovalo závěry své nové studie zaměřené na jednu z nejčastěji zneužívaných látek ve sportu. Z výzkumu vyplývá, že erythropoetin, kvůli němuž přišel Armstrong i o svých sedm titulů z Tour de France, vlastně nefunguje.

Japonští atleti nedopují, mají totiž samurajského ducha

Výzkum byl prováděn po dobu osmi týdnů na skupině 48 cyklistů. Tito nejlepší amatéři, jaké se výzkumníkům podařilo sehnat (profesionální cyklisté mají zakázáno tyto látky používat z jakéhokoli důvodu) vyráželi na slavný Mont-Ventoux, hrůzu nahánějící kopec ve francouzské části Alp o délce 22 kilometrů s průměrným sklonem 7,43 %, a následně jeli dalších 110 kilometrů v rovinatějším terénu. Polovina cyklistů dostávala injekčně aplikované EPO, zatímco druhá pouze placebo. Za celé období se mezi oběma skupinami (dle tvrzení studie) nikdy neobjevil výkonnostní rozdíl.

Vědci označili atlety za naivky, když dojde na zvyšování výkonu pomocí nejrůznějších substancí. Mýtus EPO tak prý obchází světem profesionálního i rekreačního sportu s očekáváním pohádkových výkonnostních skoků. Výzkumníci ovšem připouštějí, že i oni objevili pozitivní účinky EPO na sportovní výkonnost, ovšem pouze při vysoce intenzivních výkonech a pouze v laboratorních podmínkách. Při vysoce intenzivním, a tudíž velmi krátkém, výkonu je vliv erythropoetinu skutečně zaznamenáván, jeho vliv ale slábne s přibývajícím časem zátěže a při vytrvalostní cyklistice v reálných podmínkách je prý zcela neprokazatelný.

Jediný způsob, jak lze při vytrvalostních sportech získat určitou výhodu užíváním EPO je čistě na psychologické bázi, na úrovni autosugesce a účinků placeba, vyplývá ze studie. Mezinárodní cyklistická unie UCI už před dvěma lety oficiálně hovořila o katastrofě endemických rozměrů, kdy EPO pro zvýšení svých výkonů hojně používají už i amatérští sportovci.

Doufejme, že svět profesionálního běhu nám zůstane zachován jako ten z méně prohnilých. První tragické vlaštovky už mají ale i maratonci za sebou. Kvůli zneužívání EPO přišla o své vavříny třeba olympionička Jemima Sumgong nebo Rita Jeptoo, obě vytrvalkyně z Keni.

kü, Sport.cz

Byli byste v amatérském sportu ochotni vzít zakázanou látku?

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 listopad 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce