Írán - Česko 78:84Basketbalisté začali výhrou, ale přišli o výrazný náskok

Vítězně vstoupili do olympijského turnaje v Tokiu čeští basketbalisté, když zdolali Írán 84:78. Ke konci se z utkání ale stalo zbytečné drama, neboť ještě ve třetí čtvrtině měl národní tým dvacetibodový náskok. Jeho dalšími soupeři ve skupině budou Francouzi a Američané. Vzájemný souboj těchto soupeřů skončil výhrou Francie 83:76. Ta bude ve středu soupeřem českého týmu.

Zleva Jan Veselý, Behnam Jachčálí z Íránu a David Jelínek.

Reprezentační celek se představil v olympijském turnaji po 41 letech a ze začátku se trochu projevila na hráčích nervozita. Přesto se trpělivě snažili nacházet dobré střelecké pozice a vysoká úspěšnost při zakončení jim umožnila budovat si solidní náskok. Skvělý vstup do druhé čtvrtiny ozdobil český tým výbornou obranou, která držela Íránce na uzdě.

Účinná rotace českých basketbalistů, kteří se s výjimkou Vyorala na palubovce protočili všichni, pomohla k poločasovému vedení 46:30. Národnímu týmu vycházel i rychlý protiútok. Vypadalo to skvěle, postupně ale reprezentanty zabrzdila íránská zóna a vlastní ztráty míče, kterých vyrobili v celém zápase patnáct.

Patrik Auda a Íránaec Arsalan Kazemí (41).

Hodně se trápil v tomto směru Satoranský, jenž si přestal věřit i v útoku, navzdory tomu ho kouč nechával na palubovce. Když se k tomu během poslední čtvrtiny přidaly ještě zbytečné české chyby pod košem i nepřesná střelba zdálky, pět minut před koncem se vedení reprezentantů výrazně ztenčilo (69:61).

Promítla se v tom i bídná bilance trojek, proměnili jen šest z 30 pokusů. Hra soupeře vedla především přes 36letého pivota Haddádího měřícího 218 centimetrů. Český tým v poslední desetiminutovce inkasoval víc bodů než za předchozí dvě čtvrtiny a zápas, který měl dlouho pod kontrolou, málem pustil z ruky.

Naštěstí v koncovce to vzal na sebe Schilb a dal dva důležité koše, nicméně české vítězství nebylo ani zdaleka tak výrazné, jak by první polovina utkání naznačovala. Pro reálnou šanci bojovat o postup do čtvrtfinále to chtělo vyhrát co nejvyšším rozdílem, protože důležité bude i skóre.

O olympijské medaile hraje celkem 12 týmů, které jsou rozděleny do tří čtyřčlenných skupin. Do vyřazovacích bojů postoupí automaticky první dva týmy z každé skupiny, a navíc dvě nejlépe umístěná mužstva ze třetích míst.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Sportcz (@sport.cz_ig)

Olympijský turnaj basketbalistů - skupina A
Česko - Írán 84:78
Nejvíce bodů: Auda 16, Schilb 12, Veselý 11, Balvín 9, Jelínek 7 – Jakchalidekordí 23, Džamšidijafarabadí 16, Haddádí 15, Chabbahramí 8, Kazemí 5. Rozhodčí Kallio (Kan.), Beker (Austr.), Yilmaz (Tur.), trestné hody 18/12:17:10, trojky 6:6, hráno bez diváků, čtvrtiny 25:19, 21:11, 21:16, 17:32.
Francie - USA 83:76 (15:22, 37:45, 62:56)
Nejvíce bodů: Fournier 28, Gobert 14, De Colo 13 - Holiday 18, Adebayo 12, Lillard 11.