Bohemians - Slavia 1:4Slavia zvládla i druhé pražské derby

3. Olayinka 1 : 1
30. Jurečka (penalta) 1 : 2
76. Lingr 1 : 3
79. Olayinka 1 : 4

Fotbalisté Slavie zvítězili v pražském derby na půdě Bohemians 1905 po obratu 4:1. "Klokany" ve šlágru 14. kola první ligy poslal na začátku druhé minuty do vedení Roman Květ, ale vzápětí srovnal Peter Olayinka a ještě do pauzy otočil stav z penalty Václav Jurečka. V 76. minutě zvýšil střídající Ondřej Lingr a poté se podruhé prosadil Olayinka.

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) slaví svůj gól na 1:1 na hřišti Bohemians.

Slavia v nejvyšší soutěži porazila Bohemians počtvrté z posledních pěti zápasů. "Červenobílí" v lize vyhráli potřetí za sebou a z druhého místa tabulky nadále ztrácejí čtyři body na obhájce titulu z Plzně, který má utkání k dobru. Bohemians v posledních třech kolech nezvítězili, dvakrát za sebou nebodovali a propadli se na šestou příčku. "Klokani" potvrdili, že se jim aktuálně v Ďolíčku nedaří, jako domácí tým tam v této ligové sezoně získali jen tři z 19 bodů.

Trenér Slavie Trpišovský tři dny po čtvrteční výhře 1:0 na půdě Ballkani v Evropské konferenční lize zvolil rozestavení s dvěma útočníky Jurečkou a Teclem, který často operoval na pozici podhrota. Kouč Bohemians Veselý udělal několik změn v sestavě. V brance poprvé v ligové sezoně dostal šanci Bačkovský, na stoperu místo Hůlky nastoupil Krch a jen na lavičce začal Kovařík.

Penaltový faul. Zleva Daniel Krch z Bohemians, Václav Jurečka ze Slavie Praha a Antonín Křapka z Bohemians během utkání 14. kola Fortuna ligy.

"Klokani" vstoupili do utkání ideálně. Slávisté na začátku druhé minuty odvrátili míč jen těsně za vápno a Květ z voleje přesnou střelou k tyči překonal gólmana Koláře. Domácí záložník skóroval už poosmé v ligovém ročníku.

Slávistům trvala odpověď jen přes minutu. Masopustův centr na zadní tyč vrátil před branku David Jurásek a Olayinka zblízka tečoval míč mimo dosah Bačkovského. Nigerijský křídelník si připsal 30. gól v české lize. Olayinka mohl v osmé minutě otočit stav, ale sám před Bačkovským neuspěl. Agilní Nigerijec pak v další nadějné pozici hlavou těsně minul.

Ve 23. minutě po zákroku Hromady upadl ve vápně Prekop a videorozhodčí Berka po přezkoumání situace vyzval sudího Klímu, aby se na souboj podíval ze záznamu. Hlavní arbitr i po kontrole u monitoru trval na svém a penaltu pro domácí nenařídil.

Václav Jurečka (uprostřed) se raduje po proměněné penaltě.

O chvíli později se Bohemians zlobili na Klímu ještě víc. Po následné akci upadl v šestnáctce po souboji se stopery Křapkou a Krchem hostující Jurečka a hlavní arbitr bez váhání nařídil pokutový kop. Videorozhodčí Berka se zřejmě domníval, že šlo o chybu, znovu vybídl Klímu k přezkoumání situace u monitoru, ale sudí znovu svůj původní verdikt potvrdil. Jurečka se z penalty nemýlil a navázal na branku z minulého kola v derby.

V závěru nastavení první půle trefil Dostál střelou nejspíš mířící do branky Ousoua, Klíma ale pokutový kop nenařídil, neboť měl slávistický stoper ruku u těla. Bohemians nesli verdikty rozhodčího velmi nelibě a po poločasovém hvizdu dostal jejich kouč Veselý za protesty žlutou kartu.

Po změně stran "Klokani" vstoupili náporem, do gólových šancí je ale favorit nepouštěl. Po prostřídání slávisté otupili domácí tlak a v 76. minutě si pojistili náskok. Po přečíslení se prosadil střídající Lingr, byť si Bačkovský na střelu sáhl. Asistenci si připsal Olayinka, který za chvíli svůj povedený výkon korunoval svým druhým gólem v utkání, když zakončil kombinaci do odkryté branky.

"Červenobílým" pak další Lingrovu trefu sebral těsný ofsajd a střídající Sor mířil vedle. Na druhé straně zasáhl proti Kovaříkově pokusu z přímého kopu Kolář. Slávisté zůstali jediný gól od zopakování loňské výhry v Ďolíčku 5:1. Hosté potvrdili, že mají nejlepší ofenzivu soutěže, v ligové sezoně dali už 44 branek. Slávisté se zároveň ideálně naladili na čtvrteční závěrečný duel skupiny Konferenční ligy se Sivassporem.

14. kolo první fotbalové ligy:
Bohemians Praha 1905 - Slavia Praha 1:4 (1:2)
Branky: 2. Květ - 3. a 79. Olayinka, 30. Jurečka z pen., 76. Lingr. Rozhodčí: Klíma - Kubr, Kříž - Berka (video). ŽK: Veselý (trenér, Bohemians). Diváci: 6088.
Bohemians: Bačkovský - Köstl, Křapka, Krch - Dostál (72. Hála), Jindřišek, Petrák (46. Kovařík), Prekop - Květ (85. Hůlka), Hronek (85. Novák) - Drchal (72. Mužík). Trenér: Veselý.
Slavia: Kolář - Masopust, Ousou, Kačaraba, D. Jurásek - Douděra (71. Sor), Hromada (85. Kričfaluši), Oscar (85. Tiéhi), Olayinka - Tecl (61. Lingr) - Jurečka (61. Usor). Trenér: Trpišovský.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.