AC Sparta Praha - MFK OKD Karviná 3:1Sparta zvládla duel s nováčkem, Kuchta zůstal mezi náhradníky

6. Karabec 1 : 0
27. Ryneš 2 : 0
82. Mikúš 2 : 1
88. Pavelka 3 : 1

Fotbalisté Sparty vyhráli v nedělním utkání 6. kola Fortuna ligy doma nad Karvinou 3:1. Letenští se tak protlačili na první místo tabulky před Slavii, oba celky mají 16 bodů, Sparta má lepší skóre. Sparta dohrávala duel bez vyloučeného Adama Karabce, jen na lavici náhradníků zůstal útočník Jan Kuchta.

Šťastný střelec Sparty Matěj Ryneš v zápase proti Karviné.

Triumf letenského celku zařídili v prvním poločase Adam Karabec a Matěj Ryneš, v 57. minutě oslabil domácí po červené kartě autor první branky. V 82. minutě zdramatizoval duel Rajmund Mikuš, domácí ale uklidnil David Pavelka třetím gólem. Sparta zvítězila po třech soutěžních zápasech a ideálně se naladila na čtvrteční domácí odvetu závěrečného 4. předkola Evropské ligy s Dinamem Záhřeb, v níž bude dohánět ztrátu 1:3.

V desátém soutěžním utkání po sobě hnala Spartu vyprodaná Letná (16.256 fanoušků). Pražané nastoupili poprvé v soutěžním ročníku ve výroční sadě černých dresů k jubilejní 130. sezoně. Dánský trenér Sparty Brian Priske udělal oproti čtvrtečnímu duelu v Záhřebu šest změn v sestavě, premiérově v sezoně nejvyšší soutěže hrál od začátku Karabec. Naopak kapitán Krejčí chyběl kvůli vyloučení z minulého kola v Teplicích.

Adam Karabec ze Sparty Praha střílí gól na 1:0 během utkání 6. kola Fortuna ligy, AC Sparta Praha - MFK Karviná, hrané 27. srpna 2023 v Praze.

Domácí čekali na úvodní trefu necelých šest minut. Sadílek přiťukl míč do běhu Karabcovi a dvacetiletý záložník nekompromisní ranou pod břevno otevřel skóre. V lize se zapsal mezi střelce poprvé od loňského listopadu.

Poté se hrálo bez výrazných šancí, v 25. minutě Birmančevič postupoval z levé strany a brankář Ciupa vyrazil jeho střelu na břevno. O chvilku později udeřili Letenští podruhé. Pešek se prodral do vápna, jeho přízemní zakončení Ciupa vyrazil, ale na Rynešovu dorážku nestačil. Dvaadvacetiletý záložník zaznamenal první ligový gól za Spartu, předchozí tři zásahy v nejvyšší soutěži si v minulé sezoně připsal v dresu Hradce Králové.

Ve 54. minutě Karabec udeřil loktem do obličeje Žáka a od sudího Machálka uviděl žlutou. Po intervenci videorozhodčího Starého a zhlédnutí opakovaných záběrů však Machálek sparťanského záložníka vyloučil. Pražané ve druhém kole po sobě obdrželi červenou, Karabec premiérově v ligové kariéře.

Hosté se začali tlačit dopředu, Sparta však navzdory oslabení mohla skórovat potřetí. V 67. minutě Sejk vystihl špatnou zpětnou přihrávku Mikuše a postupoval na branku, jenže Ciupu neprostřelil. Stejně dopadl o něco později i Peškův pokus.

Ligový nováček se dlouho nedostal k přímému ohrožení domácí branky. V 82. minutě ale centr střídajícího Bartla z pravé strany propadl až k nikým nehlídanému Mikušovi a slovenský hráč propálil Vindahla. V ročníku nejvyšší soutěže šlo o jeho třetí zásah.

V 87. minutě si domácí definitivně zajistili tři body. Střídající Vydra se zbavil Mikuše, dostal se do vápna a nahrál Pavelkovi, jenž s pomocí odrazu od tyče stejně jako Karabec skóroval v lize poprvé od loňského listopadu. Letenští mají se 17 góly nejlepší ligový útok.

Sparta zdolala v lize Karvinou posedmé za sebou. Slezané venku v nejvyšší soutěži poosmé v řadě prohráli.

6. kolo první fotbalové ligy:
Sparta Praha - MFK Karviná 3:1 (2:0)
Branky: 6. Karabec, 27. Ryneš, 87. Pavelka - 82. Mikuš. Rozhodčí: Machálek - Váňa, Antoníček - Starý (video). ŽK: Bartl (Karviná). ČK: 57. Karabec (Sparta). Diváci: 16.256.
Sparta: Vindahl - Vitík, Sörensen, Gomez - Pešek (86. Kairinen), Sadílek, Pavelka, Ryneš, Karabec, Birmančevič (62. Vydra) - Olatunji (46. Sejk). Trenér: Priske.
Karviná: Ciupa - Krčík, Bederka, Svozil - Mikuš, Čavoš (76. Málek), Žák (66. Akinyemi), Ražnatovič (46. Soukeník) - Memič, Ezeh (66. Doležal), Papalelé (46. Bartl). Trenér: Luhový.