Olomouc - Ostrava 0:3Baník slaví první venkovní výhru v sezoně

11. Tanko 0 : 1
29. Ewerton 0 : 2
77. Buchta 0 : 3

Fotbalisté Ostravy v 10. kole první ligy zvítězili na hřišti oslabené Olomouce 3:0 a poprvé v sezoně nejvyšší soutěže venku vyhráli. Za Baník se v úvodním poločase trefili Abdullahi Tanko a Ewerton, v závěru přidal třetí gól David Buchta. Domácí hráli už od 19. minuty v oslabení po vyloučení brankáře Matúše Macíka.

Ewerton z Ostravy, autor druhého gólu do sítě Sigmy Olomouc

Slezané v lize neprohráli v Olomouci pošesté za sebou, z toho popáté na Andrově stadionu zvítězili, a posunuli se na páté místo tabulky. Sigma v nejvyšší soutěži podruhé po sobě prohrála a zůstala čtvrtá. Hanáci doma nebodovali poprvé v ročníku po úvodních čtyřech výhrách.

Úvod utkání zastihl domácí v lepším rozpoložení, hned v první pětiminutovce zahrozili po rohových kopech. Jenže potom v 11. minutě přišel pas za obranu Hanáků, Macík se při výběhu zastavil na půli cesty a nejlepší ostravský střelec Tanko jej přehodil a dal svůj pátý ligový gól v sezoně.

Gólman Olomouce Matúš Macík míří do šaten po obdržení červené karty.

Během chvíle mohlo být srovnáno. Letáčkovi vypadl na šestnáctce míč po vysokém centru Pospíšila, Zorvan brankáře překonal, ale Baník zachránil obránce Ndefe na brankové čáře.

Situace z 19. minutě výrazně změnila obraz hry. Olomoucké defenzivě opět utekl Tanko, Macík vyběhl mimo pokutové území, nigerijský útočník mu udělal kličku a slovenský gólman jej poslal k zemi. Rozhodčí Szikszay udělil Macíkovi červenou kartu a do branky musel Digaňa.

Baník proti deseti převzal iniciativu a ve 29. minutě Brazilec Ewerton střelou na zadní tyč zvýšil na 2:0. Navíc hned nato musel kvůli problémům se zadním stehenní svalem střídat nejlepší kanonýr Sigmy Juliš.

Ve druhé půli přišla pro Olomouc další nepříjemnost v podobě zranění Kramáře, ale Hanáci se snažili nepříznivý výsledek zvrátit. Po hodině hry mohl snížit Zmrzlý, ale jeho střelu z bezprostřední blízkosti vyrazil Letáček a dorážka Zifčáka byla obranou zblokovaná na roh.

Ostravský tým dvakrát zahrozil střelou zpoza vápna a v 77. minutě se dočkal třetí branky, když Boula přihrál mezi stopery Buchtovi a ten nedal Digaňovi šanci. Od čtvrtého gólu Sigmu zachránilo deset minut před koncem břevno, které z úhlu nastřelil Juroška. V nastaveném čase ještě mohl kosmeticky upravit skóre Beneš, ale jeho hlavičku po rohu vytáhl Letáček.

Sigma Olomouc - Baník Ostrava 0:3 (0:2)
Branky: 11. Tanko, 29. Ewerton, 77. Buchta. Rozhodčí: Szikszay - Ratajová, Antoníček - Zelinka (video). ŽK: Zorvan, Zmrzlý - Kpozo, Lischka. ČK: 19. Macík (Olomouc). Diváci: 10.015.
Olomouc: Macík - Chvátal, Pokorný, Beneš, Zmrzlý - Ventúra, Pospíšil (46. Zifčák) - Vodháněl (22. Digaňa), Zorvan (46. Fortelný), Navrátil - Juliš (33. Kramář, 57. Šíp). Trenér: Jílek.
Ostrava: Letáček - Ndefe (64. Juroška), Lischka, Pojezný, Kpozo - Buchta, Boula (83. Kaloč), Rigo, Ewerton - Tanko (55. Šín), Kubala (83. Klíma). Trenér: Hapal.