Afričtí sprinteři zářili na mítinku v Gaborone

Zambijský sprinter Muzala Samukonga se na mítinku v Gaborone zaskvěl na trati 400 metrů časem 43,91 sekundy. Dvacetiletý africký šampion v botswanském hlavním městě jako první atlet v tomto roce pokořil hranici 44 sekund a na prahu sezony se zařadil na 17. místo v historických tabulkách. V loňském roce byli rychlejší jen dva běžci. S velkou ztrátou 85 setin doběhl druhý Kirani James z Grenady, majitel kompletních medailových sad z MS i OH.

Zambijský sprinter Muzala Samukonga na archivním snímku

Na poloviční trati ještě o rok mladší Letsile Tebogo stlačil čas jako první pod dvacet sekund. Domácí talent, který na posledních dvou juniorských MS získal tituly na stovce a stříbra na dvoustovce, vyhrál za 19,87 dokonce v mírném protivětru. Na druhém místě skončil za 20,00 Kanaďan Aaron Brown.

Stovku prolétl za 9,78 Keňan Ferdinand Omanyala, ale jeho výkon znehodnotil příliš silný vítr do zad (2,3 m/s). Jinak by se sedmadvacetiletý loňský šampion Her Commonwealthu a úřadující africký mistr ujal vedení v letošních světových tabulkách. Výkonem roku zůstal čas 9,91 bahamského sprintera Terrenceho Jonese z poloviny dubna. Takový čas zaběhl v Gaborone druhý muž v cíli Tebogo.