Desetiboj na MS po třetí disciplíně vede Warner, Sýkora je sedmnáctý. Jiranovou trápila bolavá záda

V čele desetiboje na mistrovství světa je po třech disciplínách olympijský vítěz Damian Warner. Kanadský favorit na stovce, v dálce a v kouli posbíral 2846 bodů a má devadesátibodový náskok před Američanem Zacherym Ziemekem. Český reprezentant Jiří Sýkora, který na atletickém mistrovství světa startuje poprvé, zatím zaostává za svými maximy a patří mu průběžná sedmnáctá příčka.

Desetibojař Jiří Sýkora při vrhu koulí na MS atletů.

Letošní halový mistr světa ze sedmiboje a vítěz prestižního desetiboje v Götzisu Warner vyhrál stovku za 10,27 sekundy a vedení si upevnil triumfem v dálce, na který mu stačilo 787 centimetrů. V kouli si vylepšil sezonní maximum na 14,99 metru a zařadil se na osmou příčku, ale vedení udržel. Majitel tří světových medailí, které získal v letech 2013, 2015 a 2019, může získat první světový titul.

Sýkora je po zranění Ondřeje Kopeckého jediným českým zástupcem ve vícebojařské soutěži na šampionátu v Eugene. Vrátil se na stadion Hayward Field, kde před osmi lety získal titul juniorského mistra světa.

Úvodní tři disciplíny se mu příliš nevydařily. Výkony 11,11 sekundy na stovce, 714 centimetrů v dálce a 14,89 v kouli byly za jeho osobními i letošními maximy. Má 2466 bodů a je v závěru startovního pole, které se zúžilo na 21 atletů.

Až 20. místo po třech disciplínách patří obhájci světového titulu Niklasi Kaulovi z Německa. Světový rekordman Kévin Mayer z Francie je pátý.

Jiranová bojovala s bolavými zády a nepostoupila z rozběhu

Helena Jiranová nepostoupila do semifinále závodu na 100 metrů překážek. Česká reprezentantka, která se na šampionát kvalifikovala jako poslední ze světového žebříčku, byla ve svém rozběhu pátá časem 13,37 sekundy. Za svým osobním i sezonním maximem zaostala i kvůli zablokovaným zádům z pátečního tréninku. Hned v prvním kole vyhasly naděje obhájkyně titulu Nii Aliové, která v závěru rozběhu po kontaktu s překážkou spadla.

Sedmadvacetiletá Češka si už postupem na mistrovství světa splnila letošní cíl. "Běžet na tomhle stadionu je zážitek na celý život pro každého atleta," řekla po svém vystoupení na stadionu Hayward Field.

Výkon, který předvedla, by ji ještě před pár dny neuspokojil. Dnes ale byla situace jiná. "Včera na tréninku jsem si zablokovala záda a dávali jsme to dohromady. Pomalu jsem ani nemohla odejít z tréninku. Dostala jsem pár injekcí, pár prášků. Možná jsem ještě trošku utlumená. Při rozcvičení jsem si nebyla vůbec jistá, že doběhnu," popisovala České televizi další z řady zdravotních patálií, které v Eugene postihly české atlety.

Celkově skončila třiatřicátá.

Páté místo v rozběhu obsadila Jiranová i díky tomu, že dvě soupeřky včetně druhé ženy amerického šampionátu Alayshy Johnsonové upadly. Před tím stejný osud potkal světovou šampionku z Dauhá 2019 Aliovou.