Keňanka Wanjiruová vyhrála Tokijský maraton za 2:16:28 a je šestá v historii

Keňská běžkyně Rosemary Wanjiruová vyhrála Tokijský maraton časem 2:16:28, kterým se zařadila na šesté místo historických tabulek. V mužské kategorii obsadili kompletní stupně vítězů Etiopané v čele s Desem Gelmisou, jenž zvítězil za 2:05:22.

Keňská běžkyně Rosemary Wanjiruová vyhrála Tokijský maraton

Wanjiruová porazila o 28 sekund druhou Tsehay Gemechuovou z Etiopie, která jako osmá žena pokořila hranici 2:17. Osmadvacetiletá Keňanka si vylepšila o minutu a 32 sekund osobní rekord ze svého maratonského debutu, který absolvovala loni v Berlíně, kde doběhla druhá. Zaostala o 26 sekund za rok starým traťovým rekordem krajanky Brigid Kosgeiové, která je i držitelkou světového rekordu 2:14:04.

Gelmisa byl nejrychlejší ve finiši tří etiopských vytrvalců, závod série World Marathon Majors dokončil ve stejném čase jako druhý Mohamed Esa. Třetí Tsegaye Getachew zaostal o tři sekundy. Pětadvacetiletý Gelmisa navázal na loňské prvenství z Paříže.