Hlavní obsah

Kongres Světové atletiky prodloužil suspendaci ruských závodníků

17. 11. 2021 16:22

Světová atletika (WA) znovu prodloužila zákaz startů ruských závodníků v mezinárodních soutěžích, který kvůli státem podporovanému dopingovému programu vynesla v listopadu 2015. Na dnešním online jednání kongresu schválilo návrh Rady WA 126 delegátů, proti bylo 18 hlasů.

Foto: Tatyana Makeyeva, Reuters

Ruský výškař Danil Lysenko. Ilustrační foto. Foto: Tatyana Makeyeva, Reuters

Článek

Pokračující reforma ruského atletického svazu ale dává podle šéfa pracovní komise zabývající se kauzou Runeho Andersena naději, že by suspendace mohla v dohledné době skončit. Pochvaluje si především spolupráci s novým vedením svazu a jeho předsedkyní Irinou Privalovou. "Nové ruské vedení ukázalo, že chce změny opravdu uskutečnit," řekl Andersen.

"Pokroky tu jsou, ale stále zbývá spousta práce. Poslední měsíce však posílily optimismus. Jdeme správným směrem a už je vidět světlo na konci tunelu," připojil se šéf WA Sebastian Coe.

Na mezinárodní scéně momentálně mohou startovat jen vybraní ruští atleti s čistým dopingovým rejstříkem. Program udělování neutrálního statusu byl ale vloni přerušen kvůli snaze ruských funkcionářů ututlat porušení dopingových pravidel výškaře Danila Lysenka. Ruští atleti tak mimo jiné přišli o start na halovém mistrovství Evropy v Toruni. Proces byl obnoven letos v dubnu před olympijskými hrami v Tokiu.

Reklama

Sdílejte článek