Lyles má sprinterský double v Diamantové lize, vyhrál i dvoustovku

Brusel

Američan Noah Lyles získal v Diamantové lize sprinterský double. Dvaadvacetiletý atlet, který minulý týden vyhrál běhu na 100 metrů ve finále v Curychu, dnes ovládl v Bruselu dvoustovku v čase 19,74 sekundy. Druhou diamantovou trofej letos získala také nizozemská běžkyně Sifan Hassanová, která zvítězila na trati 5000 metrů časem 14:26,26. Z Curychu už má vítězství na patnáctistovce.

Američan Noah Lyles se raduje, v Diamantové lize získal sprinterský double.

Lyles na dvoustovce potvrdil tak roli jasného lídra letošních tabulek. Mistra světa Ramila Gulijeva z Turecka nechal za sebou o dvanáct setin.

Etiopská rodačka Hassanová rozhodla nástupem v posledním kole, na který žádná ze soupeřek nedokázala zareagovat. Výrazně zaostala úřadující mistryně světa a vítězka posledních dvou ročníků Diamantové ligy Hellen Obiriová z Keni, která doběhla až čtvrtá.

Nizozemská běžkyně Sifan Hassanová zvítězila na trati 5000 metrů.

Souboj sprinterek na stovce ovládla královna loňského mistrovství Evropy Dina Asherová-Smithová. Britská atletka si vylepšila letošní maximum na 10,88 a odrazila nápor dvojnásobné olympijské vítězky Shelly-Ann Fraserové-Pryceové z Jamajky (10,95).

Popáté v této sezoně skočila za sedm metrů dálkařka Malaika Mihambová. Pětadvacetiletá Němka po skocích 697 a 699 centimetrů dolétla na třetí pokus na 703 centimetrů a pak soutěž ukončila.

Soutěž diskařek vyhrála vedoucí žena letošních tabulek Yaimé Pérezová z Kuby, která obhájila triumf v Diamantové lize výkonem 68,27 metru. Šestinásobnou vítězku elitního atletického seriálu Sandru Perkovičovou za sebou nechala o více než dva metry, chorvatská hvězda hodila rovných 66 metrů. Třetí překvapivě skončila předloňská vítězka univerziády Němka Kristin Pudenzová (63,73).

Tyčkařka Katerina Stefanídiová počtvrté v řadě vyhrála Diamantovou ligu, když skočila 483 centimetrů. Čtyři triumfy má na kontě také výškařka Maria Lasickeneová, která vedle loňska a předloňska zvítězila rovněž v roce 2014. V Bruselu jí k tomu stačilo 199 centimetrů. Pak si nechala zvýšit laťku na 204 cm a neuspěla.

Rekord mítinku světového rekordmana Jonathana Edwardse z roku 1995 překonal americký trojskokan Christian Taylor. V regulérních podmínkách skočil v páté sérii 17,66, což bylo o šest centimetrů dál než legendární Brit před 24 lety. Vítězství bral Taylor dokonce za 17,85, ale při tomto pokusu měl o desetinu metru za sekundu nepovolenou podporu větru.

V dnešním programu finálového mítinku žádný český atlet nestartoval. Do Bruselu se kvalifikoval jen koulař Tomáš Staněk, který skončil ve čtvrteční předsunuté soutěži v centru města sedmý.