Norman v Eugene zaběhl nejrychlejší čtvrtku v historii Diamantové ligy

Američan Michael Norman zaběhl nejrychlejších 400 metrů v historii Diamantové ligy. V hlavní části mítinku v Eugene vyhrál za 43,60 sekundy. Světový rekordman a dvojnásobný olympijský vítěz ve vrhu koulí Ryan Crouser poprvé letos překonal hranici 23 metrů a zvítězil výkonem 23,02. Mítink se odehrával na stadionu Hayward Field, který bude v červenci hostit mistrovství světa. Žádný český atlet se ho neúčastnil.

Američan Michael Norman zaběhl v Eugene nejrychlejších 400 metrů v historii Diamantové ligy.

Norman se skvělou čtvrtkou dostal jasně do čela letošních světových tabulek. Navíc připravil legendárního Michaela Johnsona po 22 letech o rekord mítinku. Čtyřiadvacetiletý Američan zaostal jen o 15 setin za svým osobním rekordem z roku 2019.

Ve skvělé formě se navzdory chladu a dešti ukázal koulařský král Crouser. Hned jeho úvodní pokus měřil 22,02 metru a ve druhé sérii ho o rovný metr vylepšil. Výkon 23,02 znamená jasné vedení v letošních světových tabulkách, žádný ze současných koulařů se za 23 metrů ještě nikdy nedostal. Za fenomenálním Američanem skončil druhý jeho krajan a úřadující mistr světa Joe Kovacs (22,49).

Americký světový rekordman Ryan Crouser.

V Eugene se běžela jednoznačně nejrychlejší ženská patnáctistovka sezony. Dvojnásobná olympijská vítězka Faith Kipyegonová z Keni vylepšila vlastní rekord mítinku o 67 setin na 3:52,59 a díky zrychlení v posledním kole porazila Etiopanku Gudaf Tsegayovou (3:54,21), která s ní jako jediná dlouho dokázala držet krok. Před dnešním závodem ještě žádná žena na této trati letos venku nepokořila čtyři minuty, tentokrát se to povedlo hned sedmi běžkyním. Na osmistovce se vítězným výkonem 1:57,72 dostala do čela letošních světových tabulek stříbrná olympijská medailistka Keely Hodgkinsonová z Británie.

Svou letošní premiéru v Diamantové lize proměnila ve vítězství na stovce sprinterská královna posledních dvou olympiád Elaine Herahová-Thompsonová. Favorizovaná Jamajčanka neměla nejrychlejší start, ale ve druhé polovině tratě se nezadržitelně posunula do čela a triumfovala za 10,79. Tím se zařadila na druhé místo letošních světových tabulek za krajanku Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou (10,67). Mužskou stovku vyhrál domácí Trayvon Bromell v čase 9,93.

Etiopan Berihu Aregawi překonal v závodě na 5000 metrů deset let starý rekord mítinku, který stanovil čtyřnásobný olympijský šampion Mohammed Farah. Osobním rekordem 12:50,05 ho vylepšil bezmála o sedm sekund a stal se lídrem této sezony. Předčil světového rekordmana Joshuu Cheptegeie z Ugandy, který v pátek při pětce v Eugene mimo diamantový program jako první letos pokořil třináctiminutovou hranici.

Stovku překážek, která nepatřila do diamantového programu, vyhrála olympijská šampionka Jasmine Camachová-Quinnová z Portorika. V posledním závodě před úterní Zlatou tretrou, kam se chystá, zaběhla čas 12,45 sekundy.

Seriál Diamantové ligy bude pokračovat v neděli 5. června v Rabatu.