Článek
Obě elitní české atletky se potkaly ve středu krátce předtím, než Jíchová zveřejnila nepříjemnou zprávu, že se jí letošní sezona týkat nebude. „To je pro sportovce nejhorší, když má formu, ví, že má všechno před sebou, a pak se stane taková věc. Je těžké si říct, že všechno se děje z nějakého důvodu, a posílí vás to na další sezonu,“ ví Sasínek Mäki.
To je případ Jíchové, která ve 24 letech pod vedením Zuzany Hejnové chystala další posun na čtvrtce překážek. „Atletika je krásná, ale také přísná. Když jste zranění, lidé rychle zapomínají. Ale Nikoleta je velký bojovník, příští rok bude její,“ je přesvědčena držitelka českých rekordů na tratích od 1500 po 5000 m.
Její sezona začne v sobotu v Záhřebu, další patnáctistovka ji čeká za týden v polské Bydhošti, pak už 2. června Memoriál Josefa Odložila, kde by ráda útočila na osobní rekord na osmistovce. Její manžel Filip zatím na Julisce bude bojovat v hlavní memoriálové disciplíně na 1500 m.
„Takže musíme zařídit hlídání,“ usmívá se Sasínek Mäki. Na náročnější logistiku je ale rodačka z finského Seinäjoki zvyklá, zvlášť když se od podzimu připravuje v mezinárodní skupině švýcarského kouče Louise Heyera.
„Na soustředěních byl Kaapo všude se mnou, jen teď jsem byla dva týdny ve Švýcarsku bez něj. Vydržet se to dá, ale neříkám, že je to lehké,“ přiznává stesk po synovi, který je pro skupinu běžkyň na středních tratích oživením.
„Občas s námi v Africe šel na trénink, když to jinak nejde udělat, a přišlo mi, že si ho holky hodně oblíbily, tak to bylo fajn,“ vypráví Sasínek Mäki. I pro ni je početnější běžecká skupina příjemnější než tréninky o samotě.
„Holky jsou ryzí půlkařky, takže řadu tréninků absolvuju sama i teď. Ale většina je ve skupině, což je velký rozdíl,“ připouští běžkyně pražského Olympu.
Reálný efekt nové skupiny a trochu odlišného stylu tréninku ukáže ale až závodní sezona. „První start v Záhřebu bude spíš rozkoukávací. Kdybych běžela pod 4:10, budu spokojená. Ta sezona je dlouhá a času na zlepšení bude dost,“ říká.
Česká esa i útok na nejrychlejší stovku |
---|
Na Julisce by se při 32. ročníku Memoriálu Josefa Odložila měla objevit česká atletická elita v čele s oštěpařským mistrem Evropy Jakubem Vadlejchem a národními rekordmany v kouli Tomášem Staňkem, skoku o tyči Amálií Švábíkovou či dálce Radkem Juškou. Tahákem bude i stovka s pěti sprintery s osobním rekordem pod deset sekund v čele s Nigerijcem Favourem Ashem. Mítink startuje v pondělí 2. června od 17.00, vstupné je tradičně zdarma. |
„Minulé sezony jsem podle tréninku věděla, jak na tom jsem, teď nemám žádné záchytné body, ale cítím se výborně,“ pochvaluje si Sasínek Mäki. Dlouhodobě se netají cílem stlačit svůj čas pod hranici čtyř minut. Nejblíže jí byla v památném tokijském olympijském semifinále před necelými čtyřmi lety, kde národní rekord posunula na 4:01,23.
Kde by se na tento čas dalo útočit? Třeba v její rodné zemi. „V Turku se 17. června poběží na mondu, akorát tam bývá někdy 12 stupňů, jindy 30, tak záleží na počasí. Ale spíš pak ve druhé polovině sezony. V Tokiu by to bylo krásné,“ zasní se s výhledem na zářijový světový šampionát.
Podobný cíl má nejrychlejší mílařka historie Keňanka Faith Kipyegonová. Ta by v Paříži 26. června chtěla pokořit hranici čtyř minut, jenže na trati o 109 metrů delší, tedy na jednu míli! Na ní má její světový rekord hodnotu 4:07,64, k pokoření magické hranice by jí měly pomoct i praktiky, které neumožňují zápis do rekordních tabulek.
„Bavili jsme se s trenérem, jak by to asi chtěli udělat. Není možné, aby jí to odtáhla žena, museli by s ní asi běžet kluci, možná by měla boty, které nejsou povolené, nebo by jí auto rozráželo vzduch a vytvářelo takový tunel,“ přemítá nejrychlejší Češka.
Její sponzor kolem pokusu o pokoření magické hranice chystá velkou marketingovou kampaň, podobně jako při pokoření hranice dvou hodin na maratonské trati dalším Keňanem Eliudem Kipchogem, kdy se mu v závodě střídali vodiči.
Zápisu do historie moc nevěří
„Jsem ráda, že se takové věci dělají. Dokud to někdo nezkusí, tak se nezjistí, co je možné, i když mi to přijde nereálné,“ říká Sasínek Mäki.
I český rekordman na 1500 m Jakub Holuša je k šancím na úspěch skeptický. „Musela by probíhat patnáctistovkou kolem 3:42, to mi přijde nemožné. Samozřejmě může mít boty, které by se blížily protézám, v jakých běhal Pistorius, pak už by to bylo běžet jako na trampolíně. Ale spíš mi přijde, že Nike teď začíná válcovat jiné firmy, tak je to jejich reklamní tah,“ říká Holuša, jenže nyní při Odložilově memoriálu působí jako manažer atletů.