Hlavní obsah

Překážkářky Štolová a Jiranová jsou na halovém ME v semifinále

6. 3. 2021 11:17Aktualizováno 6. 3. 2021 13:47

Překážkářky Markéta Štolová a Helena Jiranová poběží na atletickém halovém mistrovství Evropy semifinále. Dvacetiletá Štolová postoupila přímo ze třetího místa v rozběhu. Jiranová díky vyrovnání sezonního maxima 8,21 proklouzla do semifinálové čtyřiadvacítky jako poslední časem. Na šampionátu v Toruni se dnes naopak nedařilo sprinterům. Jan Veleba, Zdeněk Stromšík i Štěpán Hampl na šedesátce výrazně zaostali za svými možnostmi a vypadli už v rozběhu.

Foto: Aleksandra Szmigiel, Reuters

Překážkářka Markéta ŠtolováFoto: Aleksandra Szmigiel, Reuters

Článek

Štolová se při debutu na velké seniorské akci přiblížila na dvě setiny osobnímu rekordu. Z postupu měla ohromnou radost. "Byl to můj nejtajnější sen se dostat do semifinále. Jsem ráda, že se to splnilo. Uvidíme, jak to půjde. Moc bych si přála ještě udělat osobní rekord," uvedla v nahrávce pro média. Semifinále je na programu v neděli od 13:30.

Jiranová, která na HME startuje díky svazové divoké kartě, si vyrovnala sezonní maximum 8,21 sekundy a zůstala setinu za osobním rekordem. "Spokojená nejsem, protože vím, že jsem udělala chybu hned na startu, takže to mohlo být mnohem lepší," řekla.

Jedna ze závodnic běžela v roušce

Doběhla pátá ve druhém rozběhu a musela čekat, zda se dostane mezi šest postupujících časem. Nakonec jí to vyšlo, časem sedmá Maďarka Gréta Kerekesová byla o šest tisícin pomalejší. V běhu Jiranové zaujala halová vicemistryně Evropy z roku 2011 Tiffany Porterová, která závodila v roušce. Britská překážkářka postoupila ze druhého místa.

Foto: Petr Sznapka, ČTK

Sprinter Jan Veleba na starším snímku.Foto: Petr Sznapka, ČTK

Překážkářky zaskočily za sprintery, kterým se nedařilo. Republikový šampion Veleba zaběhl nejhůře v letošní halové sezoně. Výkonem 6,75 skončil v rozběhu pátý a měl daleko k prvním dvěma příčkám zajišťujícím přímý postup i k šesti nejrychlejším postupovým časům.

Veleba v této sezoně pravidelně běhal časy pod 6,70. Poslední postupový výkon byl dnes 6,72 sekundy, což před HME čtyřiatřicetiletý sprinter zaběhl v hale v jedenácti ze dvanácti startů.

Na startu jsem zaspal, stejně mě špatný čas překvapil, říká Veleba

Na vrcholu sezony ale neuspěl. "Je to zklamání. Jak umístění, tak ten čas. Určitě jsem měl na to, abych běžel rychleji. Přitom se mi neběželo tak špatně. Trochu jsem zaspal na startu, ale byl jsem překvapený, že to byl až takhle špatný čas," řekl na svazovém facebookovém profilu. Svým sezonním maximům se nepřiblížili ani Stromšík (6,77) a Hampl (6,83).

V semifinálové čtyřiadvacítce chyběl i bronzový medailista z minulého HME Joris van Gool z Nizozemska, který byl v rozběhu diskvalifikován za ulitý start. Naopak bez problémů do večerního finále postoupil slovenský obhájce titulu Ján Volko. Vyhrál rozběh i semifinále, v němž si posunul sezonní maximum na 6,57 sekundy.

Tyčkařská soutěž po odstoupení zraněného Francouze Renauda Lavillenieho přišla o dalšího favorita. Obhájce titulu Pawel Wojciechowski v domácí hale třikrát shodil 550 centimetrů a s výkonem 535 byl daleko za postupovou osmičkou.

Naopak jen jeden kvalifikační skok potřeboval světový rekordman Armand Duplantisovi. Švédský tyčkař napoprvé založil na 560 centimetrech. Následnou výšku 570 vynechal a dál skákat nemusel, protože 560 s čistým zápisem stačilo.

Halové mistrovství Evropy v atletice v Toruni (Polsko):
Kvalifikace a rozběhy s českou účastí:
Muži:
60 m:
1. Jacobs (It.) 6,59
...
32. Veleba 6,75
37. Stromšík 6,77
52. Hampl (všichni ČR) 6,83 - všichni nepostoupili do semifinále.
Ženy:
60 m př.:
1. Visserová (Niz.) 7,92
...18. Štolová 8,14
23. Jiranová (obě ČR) 8,21 - obě postoupily do semifinále.
Finále:
Muži:
Sedmiboj (po 3 disciplínách):
1. Ehammer (Švýc.) 2780 bodů (60 m: 6,75 - dálka: 789 - koule: 14,75)
2. Mayer (Fr.) 2731 (6,86 - 747 - 16,32)
3. Dester (It.) 2599 (6,97 - 761 - 14,25)

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2022 ve Finsku

Mistrovství světa ve Finsku probíhá od 13. do 29. května 2022, dějištěm šampionátu jsou letos finská města Helsinky a Tampere. Češi, které vede finský trenér Kari Jalonen, vstoupili do turnaje 14. května vítězným zápasem s Velkou Británií.