Hlavní obsah

Soud ho zprostil viny. Jenže trestu za doping se nezbavil

22. 3. 2021 14:26

Olympijskému vítězi v chůzi Alexu Schwazerovi výhra u soudu, který ho zprostil obvinění z dopingu, zatím nepomohla ke zrušení disciplinárního trestu za doping. Nadále má zastavenou činnost do roku 2024. Prezident Světové atletiky Sebastian Coe varoval italského atleta i jeho právníky před tím, aby se dalším odvoláním pokoušeli zvrátit definitivní rozhodnutí sportovní arbitráže CAS.

Alex Schwazer na archivním snímku.

Článek

Schwazer získal zlato na olympiádě v Pekingu, o čtyři roky později však kvůli dopingu přišel o účast na hrách v Londýně. V roce 2016 měl dvojnásobný bronzový medailista z MS další pozitivní nález a dostal osmiletý distanc. Sice se proti němu odvolal k arbitráži CAS, ale neúspěšně.

V tomto případu šestatřicetiletého chodce v únoru zprostil viny soud v Bolzanu kvůli tomu, že vzorky vykazují jasné známky manipulace. Šéf Světové atletiky s tím nesouhlasí. "Byl to verdikt postavených na teoriích manipulace, které lze nejlépe označit jako přitažené za vlasy. Zásadně odmítáme jakýkoliv pokus atleta nebo kohokoliv, kdo je s ním spojený, podrývat nebo se snažit anulovat konečné rozhodnutí CAS," uvedl Coe.

Soud se na Schwazerovu stranu postavil poté, co deník La Repubblica zveřejnil dokumenty včetně policejních odposlechů, ze kterých vyšlo najevo, že se vzorky bylo manipulováno. Údajně kvůli tomu, že jeho trenérem byl Sandro Donati, jenž v 80. letech pomohl v Itálii odhalit státem organizovaný doping.

Světová atletika i Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU), která řeší dopingové kauzy, ale trvají na svém. "Je důležité, že v tomhle případě zůstáváme velmi neústupní a rezolutní," zdůraznil Coe. Pokud se stanovisko atletických institucí nezmění, nebude mít Schwazer šanci zabojovat o letošní olympijské hry v Tokiu.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2022 ve Finsku

Mistrovství světa ve Finsku probíhá od 13. do 29. května 2022, dějištěm šampionátu jsou letos finská města Helsinky a Tampere. Češi, které vede finský trenér Kari Jalonen, vstoupili do turnaje 14. května vítězným zápasem s Velkou Británií.