Hlavní obsah

Soud v Pretorii zamítl Pistoriusovu žádost o podmínečné propuštění z vězení

31. 3. 2023 15:48Aktualizováno 31. 3. 2023 19:04

Bývalý handicapovaný atlet Oscar Pistorius zůstane ve vězení, kde si odpykává třináctiletý trest za vraždu přítelkyně. Soud v Pretorii po pátečním jednání zamítl jeho žádost o propuštění na podmínku. Podle agentury AP komise zabývající se případem konstatovala, že šestatřicetiletý Pistorius nesplnil podmínku odpykání si minimální požadované doby trestu. O podmínečné propuštění může znovu zažádat v srpnu 2024.

Foto: Alon Skuy, ČTK/AP

Bývalý handicapovaný atlet Oscar Pistorius zůstává ve vězení.

Článek

Právní zástupkyně rodičů zavražděné Reevy Steenkampové Tania Koenová řekla agentuře AFP, že Barry a June Steenkampovi cítí úlevu, že Pistorius zůstane za mřížemi, rozhodně to ale neslaví. "Nemohou oslavovat, protože v této situaci není žádný vítěz. Oni ztratili dceru a Jižní Afrika ztratila hrdinu," dodala s odkazem na pád v minulosti obdivovaného sportovce s podkolení amputací obou nohou, jenž se zapsal do historie i svými starty se zdravými sportovci.

Podle jihoafrických zákonů má po odpykání poloviny trestu odsouzený právo žádat o podmínečné propuštění, pokud předtím absolvuje povinné setkání s rodiči oběti. Kvůli tomu byl Pistorius v roce 2021 převezen do jiného vězení, aby byl blízko jejich bydlišti.

Šestinásobný paralympijský vítěz zabil Steekampovou na Valentýna v roce 2013 u nich doma. Údajně v domnění, že je to zloděj, vystřelil několikrát přes dveře koupelny. Původně byl v roce 2014 odsouzen na pět let za zabití z nedbalosti, ale odvolací soud čin překvalifikoval na vraždu a poslal atleta s podkolenními amputacemi za mříže na šest let. Na nátlak prokuratury mu v listopadu 2017 odvolací soud trest zvýšil na 13 let a pět měsíců.

Právě kvůli sérii odvolání nebylo v jeho případě zcela jasné, kdy by měl mít nárok na podmínečné propuštění. Komise se nyní ve svém verdiktu odvolala na nové stanovisko ke kauze, které podle jejího vyjádření vydal Nejvyšší odvolací soud už před třemi dny.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 letos hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.

Nejnovější články