Hlavní obsah

Ve věku 74 let zemřel legendární čtvrtkař Lee Evans

19. 5. 2021 22:35

Svět atletiky pláče. Ve věku 74 let ve středu zemřel legendární americký atlet Lee Evans, dvojnásobný olympijský vítěz z Mexika 1968 a světový rekordman. Člen americké atletické Síně slávy utrpěl v minulém týdnu v Nigérii, kde působil jako trenér, mozkovou příhodu a podle médií byl od neděle v bezvědomí v nemocnici.

Foto: Profimedia.cz

Ve věku 74 let zemřel legendární americký atlet Lee Evans, dvojnásobný olympijský vítěz z Mexika 1968 a světový rekordman. Na archivním snímku z OH 1968.Foto: Profimedia.cz

Článek

Evans na hrách v Mexiku triumfoval na čtvrtce a jako první člověk na této trati pokořil hranici 44 sekund. V čele historických tabulek se čas 43,86 sekundy udržel dvacet let, než jej překonal jiný Američan Harry "Butch" Reynolds. Na stejné olympiádě se Evans podílel i na triumfu štafety rovněž ve světovém rekordu, který vydržel v platnosti přes dvě desetiletí.

V běhu na 400 metrů se stal také pětkrát americkým šampionem. Vedle domácí atletické Síně slávy, kam byl uveden v roce 1983, byl Evans i členem národní olympijské Hall of Fame. Po skončení kariéry se věnoval tréninku sprinterů celkem ve dvaceti zemích světa.

Reklama

Sdílejte článek