Bulharsko - Česko 79:70Basketbalisté prohráli v Bulharsku a jsou po třech duelech kvalifikace bez výhry

Čeští basketbalisté podlehli v Botevgradu domácímu Bulharsku 70:79 a zůstávají i po třetím duelu v kvalifikaci o postup na mistrovství světa v roce 2023 bez výhry. Šestý tým minulého světového šampionátu v Číně z roku 2019 si výrazně zkomplikoval boj o účast v další fázi, kam postoupí tři ze čtyř celků skupiny F.

Vojtěch Hruban (vlevo) a Ondřej Balvín na letišti Václava Havla v Praze.

Výhru Bulharů řídil naturalizovaný Američan Dee Bost z Galatasaraye Istanbul, který si připsal 24 bodů, šest asistencí a pět doskoků. Na české straně byl nejlepším střelcem s 21 body kapitán Vojtěch Hruban a double double si díky 15 bodům a 15 doskokům připsal Martin Peterka.

V neděli přivítají Češi v dalším souboji Bulhary v Pardubicích. Závěrečné duely úvodní části kvalifikace sehraje tým trenéra Ronena Ginzburga 1. července doma proti Bosně a Hercegovině a o tři dny později v Litvě.

Kouč Ginzburg, po jehož boku debutovali noví asistenti Luboš Bartoň a Lukáš Pivoda, se musel obejít bez řady opor. Český tým na úvodní koš Emila Stoilova odpověděl trojkou Ondřeje Sehnala a průnikem kapitána Vojtěcha Hruban. Bulhaři následně předvedli šestibodovou šňůru, kterou zastavil až Tomáš Kyzlink. Domácí ale dali tři trojky v rychlém sledu, dvě z nich trefil Bost, a vedli už 17:11. Na druhé straně se také prosadil z dálky Hruban a díky čtyřem bodům Kyzlinka i trojce Martina Peterky se Ginzburgův tým dotáhl na 21:21.

Trenér českých basketbalistů Ronen Ginzburg na archivním snímku.

První čtvrtinu zakončil domácí celek podporovaný zaplněnými tribunami haly pro 4500 diváků ve vedení a Češi znovu vyrovnali Hrubanovou druhou trojkou v utkání na 26:26. Jenže vzápětí dal už svou čtvrtou Bost, dvě přidal Chavdar Kristov a trefil se i Stanimir Marinov. Už na rozdíl 14 bodů pro rozjeté Bulhary upravil Aleksandar Georgijev a náskok udrželi do poločasové přestávky díky Bostovi, který si polepšil na 14 bodů.

Hned po pauze ze ztráty ubrali trojkou Kyzlink a zakončením z pod koše Hruban, na Marinovovu trefu z dálky odpověděl stejně Hruban a Češi ztrátu stahovali. Po Peterkově trojce ve 24. minutě se přiblížili už na 42:47. V čase 27:04 Tomáš Vyoral proměněnou šestkou snížil na čtyřbodový rozdíl, ale do konce třetí čtvrtiny Bulhaři unikli na 55:47.

V úvodu té závěrečné svou třetí trojkou v zápase zvýšil Marinov, odpověděl sice Hruban, ale Bulhaři zase unikli na dvojciferný rozdíl. Bost šestou trojkou zařídil dvě minuty a 48 sekund před koncem rozdíl 13 bodů. Českému týmu se v závěru podařilo skóre zkorigovat a v odvetě bude muset devítibodové manko zlikvidovat, aby se v tabulce dostal před Bulhary.

Kvalifikace basketbalistů o postup na mistrovství světa 2023 - skupina F:
Bulharsko - Česko 79:70 (23:21, 44:30, 55:47)
Nejvíce bodů Bulharska: Bost 24, Georgijev 12, Kostov a Marinov po 11. Sestava a body ČR: Hruban 21, Kyzlink a Peterka po 15, Sehnal 7, Kříž - Kovář 7, Vyoral 5, Šafarčík, P. Bohačík, Puršl. Fauly: 16:19. Trestné hody: 11/6 - 14/9. Trojky: 13:9. Doskoky: 42:38.
Bosna a Hercegovina - Litva 77:78.