Basketbalistky USK doma otevřely postupovou bránu do euroligového Final Four

Na domácí palubovce už basketbalistky USK Praha postupovou šanci nepustily a posedmé v historii si zahrají euroligové Final Four. Rozhodující třetí zápas čtvrtfinálové série play off proti italskému Schiu vyhrály české šampionky po výborném výkonu v obraně rozdílem dvaceti bodů 74:54.

Basketbalistky USK Praha postoupily přes italské Schio do Final Four Euroligy.

„Věděla jsem, že zápas do značné míry rozhodne hlava a bylo moc dobře, že jsme ji měly správně nastavenou. Velké díky patří i divákům, kteří vytvořili báječnou atmosféru a pomohli děvčata po nervózním úvodu uklidnit. Herní kvalita byla na naší straně a jsem moc ráda, že si pro postup šla týmovým výkonem,“ řekla trenérka Natália Hejková.

Začátek skutečně vyšel lépe Schiu, které mělo v sestavě poprvé během play off i uzdravenou českou pivotku Reisingerovou a po čtyřech minutách vedlo 11:4. Domácí hráčky i bez zraněné kapitánky Oblakové ale byly trpělivé, zpřesnily hru pod košem, a přestože jim dlouho absolutně nevycházela střelba zdálky, dokázaly ještě během první čtvrtiny srovnat krok.

Ve druhé části se USK povedlo čtrnáctibodovou šňůrou utéct ve skóre na 30:18. Pražský celek těžil z aktivního pojetí obrany, při němž mu důraz i účinné zdvojování umožňovaly získat míč a vyrážet do rychlého protiútoku. „Když jsme začaly lépe číst hru, přimělo to soupeřky k častějším ztrátám a nám se na obou polovinách palubovky vedlo lépe,“ mínila Veronika Voráčková, která se starala o zakončení spolu se střídající Saballlyovou.

Schio téměř sedm minut nedokázalo dát vůbec koš, z bídné koncovky italské šampionky vysvobodila až trojka Sottonaové, ale dvouciferný náskok už domácí tým po změně stran nepustil. USK si před dvěma tisícovkami diváků pomáhal výrazně lepším doskokem i organizací obrany, velké emoce s energií z hlediště pozitivně promítal do hry, a nakonec protrhl také smůlu při střelbě z perimetru.

Čtvrtfinále play off Evropské ligy basketbalistek - třetí zápasy:
USK Praha - Schio 74:54 (16:16, 34:25, 54:42)
Nejvíce bodů: Saballyová 19, Magbegorová 14, Condeová a Voráčková po 11 - Juhászová 15, Guirantesová 10, Sottanaová 8. Fauly: 17:14. Trestné hody: 10/8 - 15/12. Trojky: 2:6. Doskoky: 45:34. Konečný stav série: 2:1.
Mersin - Zaragoza 86:63 (za hosty HOLEŠÍNSKÁ 2 body, 1 asistence), konečný stav série: 2:1, Miškovec - Villeneuve 58:73, konečný stav série: 1:2. Vedle vítězných týmů se do dubnového Final Four kvalifikovalo už minulý týden Fenerbahce Istanbul.