Valencie - USK Praha 76:83Basketbalistky USK Praha uspěly v EL i podruhé, ve Valencii vyhrály

Basketbalistky USK Praha vyhrály i druhý zápas sezony Evropské ligy, na hřišti španělské Valencie uspěly 83:76. České mistryně táhla 33 body Valériane Vukosavljevičová. Její spoluhráčka Alyssa Thomasová měla s 22 body a 10 doskoky double double, podobný počin se povedl i Maríi Condeové, jež nasbírala 12 bodů a 10 doskoků. Domácímu celku nepomohlo ani 18 bodů Marie Gülichové.

Trenérka USK Natálie Hejková. Ilustrační foto.

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové jsou jedním ze tří týmů, které dosud ve skupině A nezakusily porážku. Stoprocentní bilanci mají ještě polské Polkowice a Bourges. Právě na hřišti francouzského soupeře se USK Praha představí příští týden.

"V tuto chvíli je důležité každé vítězství. Zvedá se tím týmová morálka. Naše výhry jsou vždy vybojované a díky tomu jde právě ten morál nahoru," řekla Hejková pro ČTK. "I když se nám nedařilo v duelu dlouho odskočit, stále jsem měla pocit, že jsme lepším týmem a zvládneme to. Hlavně ve druhé půli jsem to takhle vnímala," doplnila slovenská trenérka.

Pražanky chtěly ve Valencii navázat na týden staré domácí vítězství nad maďarským Szekszárdem (82:71). Také ve Španělsku se musely obejít bez řady podkošových hráček včetně americké opory Brionny Jonesové. Utkání odehrály znovu v sedmičlenné rotaci.

Španělský celek, který v úvodu soutěže porazil doma Boloňu (73:71), začal duel dobře a dostal se do vedení 7:0. Pražanky se však brzy šňůrou osmi bodů vrátily do hry a v závěru první čtvrtiny měly devítibodový náskok. Ten snížila ke konci tříbodovým košem Gülichová.

Také ve druhé části držel výběr trenérky Hejkové vedení. Dařilo se hlavně Vukosavljevičové, jež v první půli nasbírala 22 bodů. V dresu domácího týmu vyčnívala čtrnáctibodová Gülichová. Přestože Valencie za podpory domácích fanoušků srovnala na 44:44, Pražanky ještě získaly díky dalším čtyřem bodům Vukosavljevičové do kabin mírný náskok.

"Bylo to hlavně o ní a Thomasové. Neměly jsme za ně na hřišti náhradu, takže to odehrály celé. V útoku a v obraně však předvedly výborný výkon. Bylo důležité, že zabraly i hráčky z lavičky, zatímco u Valencie střídající basketbalistky tak výrazné nebyly," řekla Hejková.

Pražanky nepustily ani ve třetí čtvrtině domácí tým do vedení, zároveň se jim ale nedařilo výrazně odskočit. Přestože vedly o sedm bodů (62:55), Valencie se opět dotáhla na rozdíl dvou. Až díky trefám Condeové a Vukosavljevičové získaly hostující hráčky před závěrečnou částí náskok šesti bodů. Španělka Condeová tou dobou měla double double za 10 bodů a 10 doskoků.

Poslední čtvrtinu začaly lépe české mistryně a po jednatřicátém bodu Vukosavljevičové získaly poprvé dvojciferný náskok (73:63). "Tam se zápas lámal. Zabraly jsme hlavně v obraně a padly nám nějaké koše. Tím jsme si vytvořily důležitý náskok," doplnila Hejková.

Domácí ještě zabojovaly a snížily na tříbodové manko, v koncovce ale USK podržely opět Vukosavljevičová a Thomasová. Obě hráčky odehrály plných čtyřicet minut.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:
Skupina A:
Olympiakos Pireus - Polkowice 70:83
Szekszárd - Fenerbahce Istanbul 103:101 po druhém prodl.

Brněnské týmy neuspěly v halách soupeřů

Basketbalistky brněnských týmů Králova Pole a Žabin ve druhém kole Evropského poháru FIBA neuspěly v halách soupeřů. Kálovopolský celek prohrál ve Francii s Angers 69:84 a po úvodní výhře nad Dubrovníkem zaznamenal ve skupině L první neúspěch. Vicemistrovské Žabiny podlehly San Sebastianu 80:91, po předchozí porážce s Montpellier na výhru stále čekají a uzavírají tabulku skupiny K.

Ve Francii tým KP Brno nezvládl druhý poločas, který prohrál o 22 bodů. Domácí celek měl podkošovou převahu a předčil soupeře zejména v útočném doskakování (18-8). V brněnském týmu dala Kateřina Galíčková 16 bodů, nejlepší střelkyní zápasu byla domácí rozehrávačka Leila Lacanová s 22 body.

Trenérka v lize neporažených Brňanek Marcela Krämer konstatovala, že co stačí na domácí soutěž, je v evropské konkurenci málo. "Náš mladý tým to dnes poznal. Těžko se mi to hodnotí, rány dostáváme, ale neumíme je dát. Vázla nám hra pod košem, nebyli jsme důrazní na doskoku. První půli jsme ještě celkem drželi krok, ale pak jsme odpadli a nevydrželi v tempu celý zápas," řekla trenérka.

V dresu Žabin šest hráček ve Španělsku skórovalo dvojciferně v čele s autorkou 14 bodů Briou Holmesovou, ale v domácím celku byly produktivnější než ona hned tři opory. Rozehrávačka Joy Brownová vedle 21 bodů přidala 14 doskoků, střelecky stejně úspěšná byla Mariam Coulibalyová a jen o dva body méně dala María Espaňaová.

"Věděli jsme, že vyhrát můžeme dobrou obranou, ale dostali jsme 90 bodů, to rozhodlo. Zápas se vyvíjel stylem nahoru dolů, žádný tým neměl výraznější šňůry. Ve prospěch domácích hrála větší agresivita pod koši," konstatoval kouč Žabin Viktor Pruša.