Basketbalistky USK zvítězily na závěr základní části Euroligy v Mersinu 77:56

Basketbalistky ZVVZ USK Praha zakončily základní část Evropské ligy vítězstvím na hřišti tureckého Mersinu 77:56. Skupinu B ovládly s bilancí dvanácti výher a dvou porážek. Ve čtvrtfinále, které začne 21. února, narazí české mistryně na čtvrtý celek skupiny A. O soupeřkách, proti nimž budou mít v sérii na dva vítězné zápasy v úvodu výhodu domácího prostředí, rozhodnou další dnešní zápasy.

Maite Cazorla z USK Praha (uprostřed).

Pražanky vedla k vítězství kapitánka Teja Oblaková, slovinská rozehrávačka nastřílela 16 bodů. Blízko double double byly Španělka Maite Cazorlaová s devíti body a 11 asistencemi a Ezi Magbegorová s 12 body a devíti doskoky. Obhájci loňského stříbra Mersinu, který měl jistotu druhého místa ve skupině, nepomohlo ani 13 bodů Elizabeth Williamsové a Virag Kissové. USK porazil tureckého soupeře i podruhé v sezoně.

Hráčky USK se musely obejít bez zraněné Veroniky Voráčkové. Na lavičce chyběla také trenérka Natália Hejková, duel místo ní vedl asistent Martin Pospíšil.

Čtvrtému celku loňského ročníku Euroligy se po vyrovnaném úvodu povedlo v závěru první části utéct díky čtyřem bodům Maríi Condeové do vedení 25:20. Ve druhé čtvrtině narostl náskok USK na devět bodů, Mersin ale ještě do přestávky snížil. Nejlepší střelkyní tureckého celku byla s 11 body Williamsová, v dresu USK měla osm bodů Magbegorová.

České šampionky rozhodly o triumfu v úvodu druhé půle. Po šňůře jedenácti bodů získaly vedení 53:37. Domácí se dál těžko prosazovaly v pečlivé obraně USK a jejich manko narostlo až na 21 bodů. Třetí část vyhrály Pražanky 22:10.

V závěrečné čtvrtině už basketbalistky USK drama nedovolily. Soupeře nepustily blíž než na rozdíl 15 bodů. Čtyři hráčky pražského celku nasbíraly dvojciferný počet bodů, vedle Oblakové a Magbegorové se to podařilo také Nyaře Saballyové (11) a Tereze Vyoralové (10).

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:
Skupina B:
Mersin - ZVVZ USK Praha 56:77 (20:25, 37:42, 47:64)
Nejvíce bodů: Williamsová a Kissová po 13, Corneliusová 8 - Oblaková 16, Magbegorová 12, Saballyová 11. Fauly: 16:16. Trestné hody: 10/8 - 16/12. Trojky: 6:7. Doskoky: 30:44.