Basketbalistky Žabin prohrály v Istanbulu a do osmifinále Eurocupu nepostoupily

Basketbalistky Žabin do osmifinále Evropského poháru nepostoupily. V odvetě v Istanbulu s Besiktasem prohrály 58:78, což po výhře doma 73:63 nestačilo. Český vicemistr tak nezopakoval dva roky starý úspěch, kdy se mezi šestnáct celků druhé nejvýznamnější evropské klubové soutěže probojoval. Nejlepší střelkyní Brňanek byla Nikolina Kněževičová se 17 body.

Basketbal – ilustrační foto

Hostující hráčky vstoupily do zápasu velmi dobře a od prvních minut plnily taktické pokyny trenéra Viktora Pruši, který kladl důraz na obranu hvězdného tria Besiktase. V prvním poločase zářila pouze Američanka Dana Evansová, zatímco Jovanu Nogičovou a dvoumetrovou Číňanku Li Jüe-žu se podařilo Žabinám celkem úspěšně bránit.

Úspěch také slavila mnohem pestřejší útočná hra Brňanek, které si v první půli vytvořily až šestibodový náskok. Jenže přišly chyby v rozehrávce a nedůraz v obraně, což nahrálo Besiktasi. Šňůrou 11 bodů překlopil vedení na svoji stranu a ještě jej do poločasu navýšil na rozdíl devíti bodů, čímž prakticky smazal náskok Žabin z prvního utkání.

„Tady vznikla jedna příčina našeho pozdějšího nezdaru. Moc jsme ztráceli míče a každá z těch ztrát byla fatální. Besiktas dokázal naše chyby v obraně potrestat a my jsme mu dali jak se říká čichnout,“ řekl ČTK trenér Pruša.

Ve třetí čtvrtině se v dresu brněnského klubu rozstřílela Kněževičová, tým zlepšil kombinaci, vrátil se k pozorné obraně a snížil manko na postupové tři body. Souboj dvou vyrovnaných soupeřů se tak rozhodoval v posledním dějství, ale velké drama se nekonalo. Brňanky daly první body až po dlouhých osmi minutách v momentě, kdy prohrávaly rozdílem 20 bodů. Domácí tým už postupový náskok uhájil.

„My jsme dnes vůbec neměli střelecký den a ve čtvrté čtvrtině přišel totální kolaps, který naše vyřazení podtrhl,“ dodal Pruša.

Ve stejné fázi soutěže skončil i druhý brněnský celek KP Tany, který ve středu nestačil na Lattes-Montpellier. Už po skupině se loučil nováček Chomutov.

Evropský pohár FIBA basketbalistek – odveta 1. kola play off:
Besiktas Istanbul – Žabiny Brno 78:58 (15:18, 43:34, 57:54)
Nejvíce bodů: Evansová 26, Nogičová 24, Li Jüe-žu 15 - Kněževičová 17, Cunaneová 15, Stoupalová 8. První zápas: 63:73, postoupil Besiktas.