Nováček Písek připravil basketbalové šampiony z Opavy o neporazitelnost

Basketbaloví šampioni z Opavy utrpěli v hale nováčka Písku první porážku v ligové sezoně. Domácí Sršni v 7. kole NBL zvítězili 94:91 a po úvodních dvou porážkách zaznamenali druhou výhru za sebou. Slezané přes ztrátu neporazitelnosti vedou s bilancí 6-1 nadále tabulku, ale nepovedla se jim generálka na středeční vstup do Ligy mistrů.

Ilustrační snímek.

Obhájci titulu dali první koš zápasu, ale pak už až na jednu výjimku neustále dotahovali ztrátu, v závěru třetí čtvrtiny až šestnáctibodovou (60:76). Až v poslední části se hrálo podle not favorita, zejména zásluhou Šimona Puršla, který ve čtvrtém hracím období dal 12 ze svých 31 bodů a za celý zápas přidal 16 doskoků, ale na menší než tříbodový rozdíl se hosté nepřiblížili.

„Ona ta pohádka dál pokračuje a prostě já říkám, že jde to hrát s maximálním nasazením s partou českých kluků, který prostě chtějí, chtějí na trénink, chtějí bojovat, chtějí bláznit s těmi lidmi v té hale, a jsou to zážitky. Já už se zase těším, až si večer na sociálních sítích přečtu, že do téhle soutěže s tímhle týmem nepatříme. To je pro mě největší motivace,“ řekl písecký kouč Jan Čech.

Domácí těsně předčili Slezany v jejich silné zbrani, kterou je střelba trojek (15:14). Čtyři dal autor 20 bodů Petr Šlechta, kapitán Vojtěch Sýkora se blýskl už druhým triple doublem v sezoně, tentokrát za 14 bodů, 12 doskoků a 11 asistencí. V minulém kole při výhře v Kolíně mu k podobnému výkonu chyběla jedna asistence.

„Klobouk dolů, před mladýma klukama, kteří předvedli heroický výkon. Nás utkání stálo první poločas, kde jsme hráli poměrně laxně, Sršni hráli výborně v útoku, my jsme jim dali poměrně dost dárků a laciných ztrát,“ konstatoval asistent trenéra Opavy Kryštof Vlček.

USK Praha porazil 83:69 Ostravu, která jako jediná stále čeká na výhru, a zvítězil po předchozích dvou porážkách. Lídrem domácích byl Patrick Samoura s 20 body a 9 doskoky.

Naopak Pardubice počínající sérii proher nezastavily a prohrály v hale Olomoucka 86:87. Domácí tým vedl před poločasem až o 21 bodů, celý náskok ale ztratil a nejtěsnější výhru mu zajistil až devět sekund před koncem dvoubodovým košem nejlepší střelec zápasu Adrio Bailey, autor 27 bodů. Marcus Shaver zaznamenal 15 bodů a 10 doskoků, v pardubickém dresu neodvrátili třetí porážku za sebou Joseph Brunk s 23 a Petr Šafarčík s 22 body. „Nemůžete vyhrát, když hrajete dobře jen čtrnáct minut,“ řekl asistent pardubického kouče Vanja Miljkovič.

Brno nalezlo střeleckou formu a porazilo Děčín 101:79. V dosavadních pěti zápasech přitom bylo maximem Jihomoravanů 75 bodů. Na teprve druhé výhře vítěze základní části minulé sezony se 21 body podílel Gregory Lee, o jeden méně dal Tomas Zdanavičius. V týmu soupeře se na 21 bodů dostal Matěj Svoboda.