Francouzští basketbalisté jsou na MS po druhé prohře ze hry o postup

Na basketbalovém mistrovství světa jsou už po dvou zápasech ze hry o medaile favorizovaní Francouzi. Obhájci bronzu, stříbrní medailisté z olympijských her a vicemistři Evropy podlehli v Jakartě Lotyšsku 86:88 a po předchozím debaklu od Kanady (65:95) mají s předstihem jistotu, že budou ve druhé fázi turnaje hrát jen o 17. místo. Lotyši mají naopak po druhé výhře jistý postup stejně jako Kanaďané, kteří rozdrtili 128:73 Libanon.

Francie na MS basketbalistů překvapivě nepostoupí ze základní skupiny.

Francouzi, kteří budou příští rok hostit olympijské hry, přitom vedli nad Lotyši ještě v závěru třetí čtvrtiny o 13 bodů a do poslední části šli s desetibodovým náskokem. Definitivně jej ztratili v poslední minutě, v níž neskórovali a soupeř z trestných hodů dokonal obrat. Pokus o vítěznou trojku nevyšel Sylvainu Franciscovi.

Evan Fournier byl sice s 27 body nejlepším střelcem zápasu, ale Lotyši měli vyrovnanější tým a dva dvacetibodové střelce Arturse Žagarse (22) a Rolandse Šmitse (20), kteří byli strůjci závěrečného obratu.

Kanaďané se blýskli dalším ofenzivním představením, při kterém devět hráčů dalo deset nebo více bodů. Zaznamenali také rekord šampionátu se 44 asistencemi.

O obou postupujících už je rozhodnuto také ve skupině D, kde Litva i Černá Hora vyhrály i druhé zápasy a stejně jako Kanada s Lotyšskem se utkají už „jen“ o prvenství v tabulce. Mexiko a Egypt budou hrát o 17.-32. místo.

Ve skupině A hrané rovněž v Manile má po vítězství nad Itálií 87:82 jistý postup Dominikánská republika, v jejímž dresu opět zaznamenal double double pivot Minnesoty Karl-Anthony Towns, autor 24 bodů a 11 doskoků. Střelecky stejně úspěšný byl i spoluhráč Andrés Feliz. Naproti tomu domácí Filipíny jsou po porážce od Angoly ze hry o medaile.

Naopak Japonci v Okinawě hrozbu vyřazení odvrátili díky velkému obratu proti Finsku. Ve třetí čtvrtině už domácí tým prohrával o 18 bodů (53:71), ale zvítězil 98:88. Josh Hawkinson se zaskvěl 28 body a 19 doskoky, Seveřanům nebylo nic platných 27 bodů a 12 doskoků Lauriho Markkanena. Výsledek dal s předstihem jistotu prvenství ve skupině E Němcům, kteří porazili Austrálii zejména díky třicetibodovému výkonu hvězdy NBA Denise Schrödera.