Nymburští basketbalisté i podruhé v lize deklasovali nováčka z Písku

Nymburští basketbalisté i ve druhém vzájemném utkání v ligové sezoně uštědřili debakl nováčkům z Písku. Ve své hale v 16. kole NBL zvítězili 101:65, napravili minulou porážku z Brna a upevnili si druhé místo za Opavou, která deklasovala třetí USK Praha 85:54. V říjnu Středočeši zvítězili v hale Sršňů 115:70.

Basketbalista Ty Gordon z Nymburka, archivní snímek

Nymburk už v první čtvrtině získal dvacetibodový náskok, ve druhém poločase rozdíl narostl až na 42 bodů. Domácí dali 12 trojek a jejich obrana donutila soupeře k 27 ztrátám míče. Střelecky favorita táhl autor 21 bodů Sukhmail Mathon, dvouciferně skórovali i jeho čtyři spoluhráči. V píseckém dresu zaznamenal 20 bodů Štěpán Borovka.

„Respektuji Písek a jeho hru, jak se snaží hrát aktivně. Dnes ale postrádali pár hráčů. Nám se dnes potvrdilo, že vyhrávání pomáhá vyhrávat a vytvářet dobré návyky. Nejlepší by bylo vyhrávat pořád, ale to samozřejmě nejde. Po prohře je důležité vždy začít na maximum, což se nám minule v Brně nepovedlo. Tentokrát jsme si začátkem pomohli,“ řekl trenér Nymburka Francesco Tabellini.

Pochválil i výkon Mathona. „V našem stylu hry, kdy nikdo nehraje přes 30 minut a hodně si půjčujeme míč, je pro každého hráče těžké dát přes 20 bodů. A Sukovi Mathonovi se to dnes povedlo i přes Martina Svobodu, který patří k nejlepším pivotům v lize. Také ho dobře bránil a pomohl na doskoku, takže dnes to byl od Mathona dobrý zápas,“ vypočítal.

Trenér Písku Jan Čech se nechtěl vymlouvat na náročný program, v němž jeho svěřenci odehráli tři utkání v šesti dnech. „Na to nejsme zvyklí. My jsme úvod utkání působili jako parta - ani to nechci vyslovit - na výletě. Vstup do zápasu rozhodl celé utkání, pak se v podstatě jen dohrával,“ konstatoval.

Brno na triumf nad Nymburkem navázalo výhrou nad dalším tabulkově výše postaveným týmem Kolínem a posunulo se před Písek na sedmé místo. Proti pátému celku pořadí měl domácí celek drtivý nástup a první čtvrtinu vyhrál 25:5. V závěru se přesto o výsledek strachoval, protože hosté se dotáhli na jediný bod (72:73), ale nakonec Brňané zvítězili 77:72. Tomas Zdanavičius se na výhře podílel double doublem za 14 bodů a 12 doskoků, za Kolín nastřílel Milenko Veljkovič 20 bodů.

Mistrovská Opava vstoupila do zápasu s USK osmibodovou šňůrou, domácí ale ještě dokázali vyrovnat. Ve druhé čtvrtině však Slezané odskočili znovu a tentokrát už náskok jen zvyšovali. V poslední části hry vedli až o 37 bodů, domácí v koncovce skóre už jen korigovali. Rozehrávač Marques Townes se na výhře podílel 23 body a šesti asistencemi.

Pátý Děčín porazil poslední pražskou Slavii 81:69 a připsal si třetí vítězství v řadě. V souboji tabulkových sousedů vyhrála desátá Ostrava nad Olomouckem 81:64.