Hlavní obsah

Boj o vše. Slovák potřebuje zazářit, jinak v UFC nemusí pokračovat

Mimořádně důležitý souboj má před sebou nejlepší slovenský těžkotonážník Martin Buday, jehož na sobotním galavečeru slavné bojové organizace UFC v Abú Zabí čeká souboj o „přežití“. Ani přes luxusní bilanci 6 výher a 1 porážky nemá před střetem s legendárním brazilským grapplerem Marcusem Buchechou jistotu setrvání za oceánem. Dokonce mu k tomu nemusí stačit ani vítězství.

Foto: Profimedia.cz

Martina Budaye (vpravo) čeká v UFC existenční zápas.

Článek

33letý Buday, jeden ze dvou Slováků v UFC, tak musí na galavečeru na Blízkém východě předvést co nejatraktivnější výkon, který by vedení zámořské stáje přesvědčil o nabídnutí nového kontraktu. 120kilový obr má totiž před sebou poslední představení v rámci aktuální smlouvy a vážně hrozí, že by mohlo být tím závěrečným v zámoří.

„Martin to má 6-1, což je bomba skóre, ale UFC nás vyzývá k tomu, aby dělal atraktivnější zápasy a ukončoval soupeře. V této smlouvě má navíc velký bonus za ukončení před limitem ve výši 25 tisíc dolarů (přes půl milionu korun). Teď je to 50:50,“ vysvětloval před několika měsíci Budayův manažer Ondřej Majerčík.

Zmíněná bilance je jasným důkazem, že ani skvělé skóre někdy stačit nemusí. UFC už v minulosti vyhodilo několik bojovníků z důvodů neatraktivních výkonů. Budayovi se v zámoří zatím povedlo před limitem ukončit jediný zápas, což mezi zástupci těžké váhy není zrovna nejlepší vizitka. K podpisu nové smlouvy mu tak nemusí stačit ani další bodová výhra.

A že to bude mít někdejší šampion Oktagonu složité, o tom svědčí jeho soupeř. Buday narazí na Brazilce Marcuse Buchechu, legendárního grapplera, který drží černý pásek v brazilském jiu-jitsu a rovněž získal 13 titulů mistra světa v grapplingu. Po naskočení na dráhu MMA v roce 2021 zatím zapsal bilanci 5 výher a 1 porážky s tím, že v Abú Zabí se bude jednat o jeho premiéru v UFC.

„Mám z toho velký strach, ale necítím se pod tlakem,“ povídá Buchecha pro MMA Fighting před svým debutem. „Tlak je spíše na druhé straně. Jasně, mám své tituly, kariéru, historii v jiu-jitsu a všechny tyto zkušenosti si s sebou vezmu do UFC, ale nejsem favorit,“ odmítá Jihoameričan, s nímž však nesouhlasí bookmakeři. Ti totiž v Budayovi vidí poměrně velkého kurzového outsidera.

„Také Martin má černý pás v jiu-jitsu,“ říká Buchecha o dva roky mladšímu rivalovi. „Existuje spousta těžkých vah, které jsou v postoji monstra, ale když dopadnou na zem, tak netuší, co mají dělat. To ale není Martinův případ,“ pokračuje rodák z brazilského Sao Paula, na nějž se ve Spojených arabských emirátech upíná obrovská pozornost. A to kvůli tomu, zda se mu povede na některou z technik na zemi ukončit i dalšího soupeře. Zatím takto zkrotil čtyři protivníky z pěti.

„Ale já musím být připravený na každou situaci, která přijde,“ pohotově odpověděl. „Budu připravený na všechny situace, jako se mi to stalo, když jsem nebyl schopen zápas přenést na zem a musel jsem bojovat v postoji. Trvalo to sice déle, ale v tom je kouzlo MMA,“ uvědomuje si Brazilec.

Váhovou výhodu bude mít slovenský obr, který na oficiálním vážení dosáhl 120,5 kilogramů. Buchecha „jen“ 115 kg. Tento brazilsko-slovenský souboj je navíc veden jako vůbec první duel akce, k němuž dojde v sobotu 26. července zhruba v 18:00 středoevropského času.

Buday tak z pozice žebříčkové třináctky těžké váhy má před sebou jeden z nejdůležitějších zápasů kariéry. A musí do něj dát všechno.

Související témata: