Cyklokrosový šampion Van der Poel nedal nikomu šanci ani v Gavere

Pětinásobný mistr světa Mathieu van der Poel vyhrál tři dny po triumfu v Antverpách další závod cyklokrosového Světového poháru na belgické půdě. Na rozbahněné trati v Gavere nizozemský suverén zvítězil a obhájil loňské prvenství způsobem start - cíl před bývalými světovými šampiony Woutem van Aertem z Belgie a Tomem Pidcockem z Británie. Michael Boroš dojel opět devatenáctý.

Pětinásobný mistr světa Mathieu van der Poel

Van der Poel v duhovém trikotu úřadujícího mistra světa si jel od počátku vlastní závod, v triumf proměnil i čtvrtý start v sezoně a 35. vítězství v SP vybojoval s náskokem 36 sekund.

Trojnásobný světový šampion Van Aert jel rovněž osamoceně, zatímco Pidcock se po antverpském osmém místě vrátil na stupně vítězů po stíhací jízdě ze zadních pozic a po souboji s Nizozemcem Jorisem Nieuwenhuisem, kterého v závěru postihl defekt. Loňský mistr světa ztratil na Van der Poela bez dvou sekund minutu.

„Tři králové“, jak se trojici cyklokrosových velikánů posledních let přezdívá, přesně zopakovali v Gavere umístění z minulého roku. Vedení v hodnocení SP si upevnil šestým místem Belgičan Eli Iserbyt.

Boroš projel cílem s více než pětiminutovou ztrátou a zopakoval umístění z Antverp. Žádný z dalších čtyř českých reprezentantů neodjel všech sedm kol, v závěru čtvrté desítky pořadí mimo bodované pozice se umístili Matyáš Fiala a Václav Ježek.

Mezi ženami vládla Pietersová

Mezi ženami si první vítězství v ročníku SP připsala Nizozemka Puck Pietersová. Vicemistryně světa ukončila dlouhou sérii neporazitelnosti krajanky Fem van Empelové, jež dojela druhá. Česká reprezentantka Julia Kopecky obsadila 17. pozici, svoji nejlepší v sezoně.

Jednadvacetiletá Pieterseová porazila Van Empelovou o 28 sekund. Mistryně světa nevyhrála poprvé v sezoně a utrpěla první porážku po 16 závodech od národního šampionátu z letošního ledna. Třetí dojela další Nizozemka Ceylin del Carmen Alvaradová a pojistila si vedení v SP, který na rozdíl od krajanek a rivalek absolvuje téměř kompletní.

Třetí závod seriálu za sebou od životního čtvrtého místa na sněhu ve Val di Sole vynechala česká jednička Kristýna Zemanová. Při její neúčasti byla nejlepší Češkou devatenáctiletá Kopecky, jež dojela šest a půl minuty po Van Empelové. Tereza Tvarůžková obsadila 44. pozici.

Pohárový seriál bude pokračovat 30. prosince v nizozemském Hulstu.