Pogačar si upevnil vedení v průběžném pořadí Gira

Slovinský cyklista Tadej Pogačar vyhrál na Giru d'Italia první časovku a po sedmé etapě si upevnil vedení v průběžném pořadí. Na těžké 40,6 km dlouhé trati porazil o 17 sekund časovkářského specialistu Itala Filippa Gannu. Český cyklista Josef Černý zajel 27. čas, Jan Hirt vybojoval 37. místo a v celkovém pořadí klesl z osmé na 13. příčku.

Slovinec Tadej Pogačar při časovce, 7. etapě Gira

Dvojnásobný vítěz Tour de France Pogačar, jenž si při premiérovém startu na Giru připsal triumf už ve druhé etapě, nadělil dosud nejbližšímu rivalovi v boji o růžový dres lídra Geraintu Thomasovi rovné dvě minuty. Na druhém místě průběžného pořadí Brita vystřídal Daniel Felipe Martínez z Kolumbie, který dnes s Pogačarem na osmém místě prohrál o 1:49 a celkově ztrácí 2:36 minuty. Thomas, jenž byl klasifikován desátý, je o dalších deset sekund zpět.

Černý figuroval na prvním mezičase po necelých 20 rovinatých kilometrech na druhém místě za dvojnásobným časovkářským mistrem světa Gannou, postupně ale ztrácel. Pogačar naopak získával a výborně zvládl i závěrečné stoupání do Perugie. Na druhém mezičase před nájezdem do kopce vedl Ital před lídrem týmu UAE Emirates ještě o 47 sekund, nakonec s ním ale o 17 sekund prohrál. Třetí Američan Magnus Sheffield ztratil už 49 sekund.

„Po loňském mistrovství světa to byl dneska můj první závod na časovkářském speciálu,“ připomněl Pogačar. „Začal jsem trošku volněji a musel si na speciál zvyknout. Pak jsem držel tempo až ke stoupání a potom už jsem jel na plný plyn. Věděl jsem, že mi stoupání sedí, že to je moje výhoda, zvlášť když bylo docela příkré,“ uvedl.

MS v hokeji 2024

87. ročník mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostí města Praha a Ostrava.