Hlavní obsah

Roglič v dramatickém závěru etapy na Vueltě upadl, sprint vyhrál Pedersen

6. 9. 2022 18:18

Dánský cyklista Mads Pedersen slaví na Vueltě druhý triumf a upevnil si vedení v bodovací soutěži. Jezdec stáje Trek-Segafredo ovládl dramatickou koncovku 16. etapy, v níž trojnásobný šampion Primož Roglič při útoku v závěru v cílové rovince ošklivě spadl a lídr Remco Evenepoel měl defekt. Díky pravidlu o ochranné zóně ale nakonec Belgičan v čele průběžného hodnocení ztratil v souboji se slovinským obhájcem titulu jen osm sekund.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Pedersen vyhrál 16. etapu VueltyVideo: sntv

 
Článek

Roglič v závěru notně zdramatizoval do té doby poklidnou, 188,9 km dlouhou etapu v Andalusii. Jezdec stáje Jumbo-Visma zhruba 2,5 km před cílem odvážně zaútočil a na jeho razantní nástup dokázal nejprve jako jediný zareagovat Pascal Ackermann. Za nimi se včas stihli dotáhnout jen další tři sprinteři.

Evenepoel na útok zareagovat nedokázal a zdálo se, že opět ztratí důležité sekundy, v kritickou chvíli ho ale postihl defekt zadního kola. Díky tomu, že k němu došlo v ochranném pásmu posledních tří kilometrů, se mu ale nakonec započítal stejný čas jako pelotonu.

Hůř nakonec dopadl Roglič. Ve spurtu čelní skupinky, kterou dotáhl na osmisekundový náskok před hlavním polem, po kolizi s Fredem Wrightem zhruba 100 metrů před cílem tvrdě spadl a ošklivě se potloukl. Otřesený dojel na 35. místě, do výsledků se mu ale započítal čas vítěze. Za Evenepoelem tak nyní zaostává o 1:26 minuty.

Foto: Angel Fernandez, ČTK/AP

Slovinec Primož Roglič upadl v závěru 16. etapy Vuelty, v níž si dojel pro triumf Dán Mads Pedersen.Foto: Angel Fernandez, ČTK/AP

V cíli Roglič silně krvácel z pravé nohy a ruky. Vedení Jumbo-Visma v oficiálním prohlášení jen potvrdilo, že její lídr potřeboval lékařské ošetření. Jaký je jeho zdravotní stav, to neoznámilo.

"Čekal jsem, že zaútočí. Všichni víme, že je Primož výbušný typ, takže závěr, jako byl tenhle, je přesně pro něj. O to větší škoda je, že upadl. Pád nikomu nepřejete," řekl Evenepoel. "Já se chtěl v prudké pasáži posunout pelotonem dopředu, ale zadní kolo jsem měl prázdné. Jsem rád, že existuje pravidlo o posledních třech kilometrech, jinak bych dneska ztratil hodně času," dodal jezdec stáje Quick-Step, jenž by při započítání skutečných časů dojezdu přišel o červený dres.

Pedersen ve spurtu odsunul na druhé místo Ackermanna. "Rogličův útok jsem nečekal a musel jsem pak vynaložit hodně energie, abych se tam dostal," přiznal. "Ten pád jsem ani neslyšel, chtěl jsem si s ním pak promluvit, ale viděl jsem, že byl hodně zničený. Je velká škoda, že upadl, letos má smůlu. Doufám, že bude na Vueltě pokračovat a bojovat o vítězství," komentoval Pedersen pád soupeře.

Třetí místo před Wrightem vybojoval Danny van Poppel. Wright se musel se čtvrtým místem spokojit už podruhé a za Pedersenem ztrácí v souboji o zelený dres 220 bodů.

Cyklistický závod Vuelta - 16. etapa (Sanlúcar de Barrameda - Tomares, 188,9 km):
1. Pedersen (Dán./Trek-Segafredo) 4:25:29
2. Ackermann (Něm./SAE Emirates)
3. Van Poppel (Niz./Bora-hansgrohe)
4. Wright (Brit./Bahrajn Victorious) všichni stejný čas
5. Pacher (Fr./Groupama-FDJ)
6. Battistella (It./Astana-Qazaqstan)
7. Beullens (Belg./Lotto-Soudal)
8. Russo (Fr./Arkéa-Samsic)
9. Ezquerra (Šp./Burgos-BH)
10. Van den Berg (Niz./EF Education-EasyPost) všichni -8
...90. Řepa (ČR/Kern Pharma) -2:59
Průběžné pořadí:
1. Evenepoel (Belg./Quick-Step Alpha Vinyl) 61:26:26
2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -1:26
3. Mas (Šp./Movistar) -2:01
4. Ayuso (Šp./SAE Emirates) -4:49
5. Rodríguez (Šú./Ineos Grenadiers) -5:16
6. López (Kol./Astana-Qazaqstan) -5:24
7. Almeida (Portug./SAE Emirates) -7:00
8. Arensman (Niz./DSM) -7:05
9. O'Connor (Austr./AG2R-Citroën) -8:57
10. Hindley (Austr./Bora-hansgrohe) -11:36
...70. Řepa -2:05:14

Reklama

Související témata: