Roglič začal Vueltu tam, kde loni skončil. Vyhrál úvodní etapu

Eibar

První etapu 75. ročníku cyklistické Vuelty vyhrál největší favorit a obhájce loňského prvenství Slovinec Primož Roglič ze stáje Jumbo-Visma. Český jezdec Jan Hirt z týmu CCC dojel na 34. místě, Zdeněk Štybar ze stáje Deceuninck-Quick-Step obsadil s více než čtvrthodinovou ztrátou 135. příčku.

Start letošního ročníku cyklistické Vuelty.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

První etapu Vuelty vyhrál Roglič

Slovinec Roglič vyhrál první etapu Vuelty

Brzy jednatřicetiletý Roglič mohl díky tomu, že po 34 letech nastala termínová kolize dvou závodů Grand Tours, dovršit zhruba hodinu po dojezdu 16. etapy Gira d'Italia velký den slovinské cyklistiky. Navázal totiž na triumf Jana Tratnika, který dnes slavil v Itálii.

Ve Španělsku se po 173 kilometrech a takřka čtyřech a půl hodinách závodu na trase z Irunu do Eibaru rozhodlo o etapovém vavřínu kilometr před cílem. Po náročném závěrečném stoupání se v šestičlenné skupince nadechl k útoku Roglič, ihned si vypracoval menší náskok a nikdo z jeho pronásledovatelů už nedokázal odpovědět.

Slovinský cyklista Primož Roglič na Critérium du Dauphiné.

Bývalý skokan na lyžích Roglič, jenž loni na Vueltě dosáhl prvního triumfu na závodech Grand Tours a nedávno skončil celkově druhý na Tour de France, nechal za zády Ekvádorce Richarda Carapaze (Ineos Grenadiers) s Irem Danielem Martinem (Israel Start-Up Nation), kteří rovněž dosáhli pódiového umístění, a znovu tak oblékl červený dres lídra.

Hirt ztratil na vítěze dvě a půl minuty, hned zkraje se ale do potíží dostal čtyřnásobný vítěz Tour a celkem sedminásobný šampion ze závodů Grand Tours Chris Froome. Pětatřicetiletý Brit, pro něhož je Vuelta rozlučkou se stájí Ineos, jejíž barvy hájil od roku 2010, patřil do okruhu hlavních favoritů. Dnes obsadil 72. místo se ztrátou 11 a čtvrt minuty.

Druhá etapa úvodního mimořádně těžkého týdne závěrečného podniku trojkoruny Grand Tours v sezoně začne ve středu v Pamploně. Na trase do Lekunberri čeká závodníky téměř 152 kilometrů.