Skvělý Froome ovládl časovku a zvýšil náskok v čele Tour. Kreuziger klesl v pořadí

Megève

Chris Froome je po náročné horské časovce zase o něco blíž k celkovému vítězství na letošní Tour de France. Britský cyklista prolétl trať dlouhou 17 kilometrů ze všech nejrychleji a upevnil si první příčku v pořadí. Druhého Toma Dumoulina z Nizozemska porazil o 21 sekund a po 18. etapě vede o téměř čtyři minuty před Nizozemcem Baukem Mollemou. Roman Kreuziger obsadil ve čtvrtek třinácté místo. Na lídra závodu ztratil minutu a dvacet vteřin a v průběžné klasifikaci klesl na dvanáctou pozici za Španěla Joaquima Rodrígueze.

Britský cyklista Chris Froome ovládl čtvrteční horskou časovku na Tour de France.

Dumoulin vévodil pořadí čtvrteční časovky až do dojezdu favorizovaného Froomea. Jednatřicetiletý Brit sice figuroval na úvodním mezičase až na pátém místě, postupně se však zlepšoval a nakonec si dojel pro letošní druhý etapový triumf na Staré dámě.

Froome vyhrál časovku na Tour de France podruhé v kariéře, po vítězství v letošní osmé etapě si vychutnal etapový vavřín celkově už posedmé. Třetí za Dumoulinem dojel se ztrátou dalších 12 vteřin Ital Fabio Aru. Mollema sice udržel průběžnou druhou příčku, ale čtvrtečním 17. místem navýšil svou ztrátu o 85 sekund.

"Moc jsem nečekal, že bych mohl Toma dneska porazit. Ale dokázal jsem skvěle držet tempo. Poté, co jsem ztrácel v první pasáži, jsem do toho dal úplně všechno. A jsem šťastný, že se mi podařilo vyhrát," uvedl Froome v televizním rozhovoru.

Kreuziger absolvoval trasu ze Sallanches do Megève o čtvrt minuty pomaleji než osmý Joaquim Rodríguez, jenž ho díky tomu vystřídal na 11. místě celkově. Kreuziger na něho ztrácí 12 sekund, od desátého Ira Daniela Martina ho dělí už minuta a pět sekund.

"S výkonem mohu být spokojený. Z pohledu času je to ale zklamání, protože jsem doufal, že něco najedu na soupeře, ale naopak jsem ztratil. Pořád však věřím, že budu schopen se v těchto těžkých čtyřech dnech, z nichž máme za sebou dva, probojovat do desítky. I když vím, že to je složité," řekl Kreuziger.

Kreuziger: Froome potvrdil, že je šéfem závodu

Čtvrteční časovka byla podle něho velmi specifická. "Prvních 3,5 kilometru po rovině, následně 2,5 kilometru velmi náročný kopec a pak táhlý kopec s tím, že v závěru je stěna. A pak rychlé dva kilometry do cíle téměř bez šlapání s technickými posledními metry," popsal Kreuziger.

Froome podle něj potvrdil, kdo je nejsilnějším jezdcem pelotonu 103. ročníku Staré dámy. "Tom Dumoulin zajel skvělou časovku, ale Chris potvrdil, kdo je tady šéfem závodu. Dodá mu to určitě sebevědomí do dalších etap, ale třeba Fabio Aru a Richie Porte se hodně zlepšili a od těchto týmů lze ještě očekávat útoky," připomněl Kreuziger šestého a sedmého jezdce celkové klasifikace.

Další český cyklista Jan Bárta ze stáje Bora-Argon, který v letech 2012 až 2015 opanoval boj s chronometrem na domácím šampionátu, skončil s mankem dvou minut a 15 vteřin šestadvacátý. Petr Vakoč (Etixx-Quick-Step) dojel až na 125. příčce, na vítězného Froomea ztratil téměř pět minut.