Van Aert na SP v Zonhovenu jasně porazil Van der Poela, Boroš byl šestnáctý

První závod Světového poháru v cyklokrosu v roce 2023 vyhrál v Zonhovenu domácí Belgičan Wout van Aert, jenž porazil o více než minutu a čtvrt nizozemského rivala Mathieu van der Poela. Česká jednička Michael Boroš skončil na technické trati s písečnými úseky šestnáctý.

Wout van Aert při světovém poháru v cyklokrosu.

Trojnásobný mistr světa Van Aert startoval v tomto ročníku SP počtvrté, byl nejhůře druhý a dnes si připsal druhou výhru. V Zonhovenu oplatil Van der Poelovi porážku z předchozího závodu v Gavere. Čtyřnásobný šampion měl v úvodu dva pády a nabral ztrátu, která v cíli činila 1:23 minuty.

Třetí osm sekund za Van der Poelem dojel domácí Laurens Sweeck a mírně díky tomu zvýšil vedení v průběžném hodnocení před dnes čtvrtým krajanem Michaelem Vanthourenhoutem. Dva závody před koncem sezony má Sweeck v celkovém pořadí náskok 24 bodů, přičemž za výhru se dává 40 bodů.

Boroš se po nevydařeném závodu v Gavere, kde obsadil 34. místo, vrátil do dvacítky. Na šestnácté pozici mistr republiky ztratil 4:06 minuty, dvaadvacátý byl Adam Ťoupalík. Podruhé v sezoně se do cyklokrosového poháru zapojil někdejší trojnásobný mistr světa Zdeněk Štybar a závod nedokončil.

V závodě žen obsadily tradičně silné Nizozemky prvních sedm míst. Podruhé za sebou a potřetí v sezoně zvítězila Shirin van Anrooijová, jež o 37 sekund porazila Puck Pieterseovou. Třetí dojela vedoucí žena SP Fem van Empelová, jež má v čele celkového pořadí náskok 35 bodů před Pieterseovou.

Nejlepší z pětice českých žen byla mistryně republiky Kristýna Zemanová, jež získala bod za 25. místo. Na nejlepší měla ztrátu jedno kolo.

V juniorských kategoriích, v nichž se ve Světovém poháru závodilo potřetí v sezoně, byla Eliška Hanáková osmá a Václav Ježek dvanáctý.

Příští víkend se pojedou národní šampionáty - v Česku se bude o tituly bojovat v Mladé Boleslavi - a Světový pohár následně vyvrcholí závody v Benidormu a Besanconu.