Divná penalta na Letné při loučení s podzimem? Nic nového pod sluncem, i taková už tady byla

jk
24. 12. 2020 12:59

Fotbalovou veřejností hýbe, a ještě asi hodně dlouho bude hýbat pokutový kop nařízený v ligovém utkání Sparty se Slovanem Liberec po ruce Sáčka. Ten měl za to, že je přerušená hra, protože brankář Nita se po uderu míčem do obličeje skácel a zůstal ležet. Sáček míč vzal do rukou, ale neuvědomil si, že hra přerušena nebyla.

Kamso Mara ze Slovanu Liberec proměňuje nařízenou penaltuFoto: Vlastimil Vacek, Právo

Už asi jen hrstka pamětníků by si vybavila, že téměř shodná situace se na Letné už jednou nastala, konkrétně v srpnu 1944 v semifinále Českého poháru mezi Spartou Praha a SK Slezská Ostrava. Stalo se v 85. minutě za stavu 5:5.

Kamso Mara ze Slovanu Liberec oslavuje gól na 1:0 z nařízené penalty bFoto: Vlastimil Vacek, Právo

„Ostravský brankář Schäffer se chystal kopnout míč do hry, Říha ze Sparty mu ho rukou vyrazil z náručí rukou. Obránce Marynčák chytil Říhu, aby nemohl hrát, a druhý obránce Vnenk měl za to, že se bude kopat přímý kop, a vzal míč do rukou. Jenže to vše neviděl rozhodčí Trojan z Prahy, který byl otočen zády, uviděl až Vnenka.

Okamžitě nařídil pokutový kop a nebylo mu divné, proč se hráči vedle pošťuchují, ani pomezního se nezeptal. Na hřiště vnikli diváci a zasahovala policie. O tři minuty později, po uklidnění situace, si kapitán Sparty Kolský na gentlemana nezahrál a penaltu proměnil. Sparta postoupila do finále."

Tento příběh a mnoho jiných zajímavostí je zachyceno v nové knize Fotbalový pohár, kompletně mapující historii pohárových soutěží v našich zemích. Jejím autorem je předseda Komise pro historii a statistiku FAČR Jaroslav Kolář, vydalo ji nakladatelství Olympia před letošními Vánoci a stojí skutečně za přečtení.