Hlavní obsah

Hrají domácí borci, nebo cizinci? Česko mezi nejlepšími ligami Evropy vládne

Cizinci jsou nedílnou součástí snad všech fotbalových lig na světě. Přinášejí nové herní atributy, dovednosti, pohybovou kulturu a jinou mentalitu. Kolik jich v české nejvyšší soutěži máme? Který klub dával v posledních letech největší prostor hráčům ze zahraničí, a kdo naopak spoléhal primárně na hráče s tuzemským pasem? Redakce Sport.cz se před startem nové sezony na tato data zaměřila.

Foto: Profimedia.cz, ČTK

Igoh Ogbu ze Slavie a Lukáš Haraslín ze Sparty patří mezi nejvýraznější cizince hrající českou ligu.

Článek

Současný fotbalový svět si bez angažování cizinců snad ani nelze představit. „Chceme být moderní klub, který se bude inspirovat venku a bude mít i zahraniční hráče,“ říkal v nedávném rozhovoru pro Sport.cz prozatímní sportovní ředitel Sparty Tomáš Sivok.

Jasně, slovy o tom, že fotbalová kabina je často mezinárodní, rozhodně neobjevujeme Ameriku. Ale je fajn si připomenout, jakou reklamu české lize udělala v minulosti například Edin Džeko nebo před pár dny El Hadji Malick Diouf. Jak si předminulý ročník podmanil nakonec nejlepší hráč sezony Veljko Birmančevič. Jak o pár let dříve střelecky řádil Nikolaj Komličenko.

Jak jen vinou zranění nepřestoupil do bundesligy Rafiu Durosinmi, Jakými lídry se ve svých týmech stali Igoh Ogbu, Lukáš Haraslín, Nemanja Tekijaški či v minulosti Admir Ljevakovič. Podobný seznam by byl extrémně dlouhý až nekonečný, plný pozitivních i negativních zkušeností.

Redakce Sport.cz se ve spolupráci se společností Opta zaměřila na to, kolik procent z celkové minutáže odehráli v naší nejvyšší soutěži čeští fotbalisté a jak je to ve srovnání s TOP 10 ligami v Evropě.

Výsledek je jasný. Chance Liga v tomto ohledu dominovala, lokální hráči zaznamenali přes 69 % celkové minutáže. Druhá je španělská La Liga (57,5 %) a třetí bundesliga (45,4 %). V takové Premier League odkopali Angličané jen 29,5 %.

I přes tuto statistiku je ale trend v Česku klesající. Respektive ještě v sezonách 2020/2021 a 2022/2023 posbírali plejeři s tuzemským pasem přes 77 % herního času. Logicky se tím postupně zvyšuje vytížení cizinců, mezi nimiž stále vévodí Slováci. I těch je stále více a více.

Na závěr pojďme ještě k jednotlivým klubům, které si v minulém ročníku zahrály nejvyšší soutěž. Největší prostor českým hráčům dávali v Olomouci (přes 91 %), přes osmdesátiprocentní hranici se přehoupli ještě v Hradci Králové, Bohemians a Mladé Boleslavi.

Co se týká celků ze špičky ligy, tak Slavia (66, 7 %), Plzeň (66,5 %) a Baník (64,6 %) jsou na tom velmi podobně. Sparta pak daleko více spoléhala na cizince, kteří odehráli více než polovinu z celkové minutáže.

Pokud bychom statistiku obrátili zpět, tak čeští fotbalisté si v kádru Letenských připsali 46,4 % minut, což je suverénně nejméně z celé ligové šestnáctky.

Až další sezony znovu napoví, jak se budou podobné statistiky měnit a jaký bude v českém fotbale nastolený trend.