Olomouc neměla kopat penaltu, sporná situace na Spartě posouzena správně

Fotbalisté Olomouce neměli kopat penaltu v sobotním 25. kole první ligy v Mladé Boleslavi, z níž vyrovnali na 1:1. Obhájce titulu Sparta správně nezahrávala pokutový kop v nedělním zápase s Hradcem Králové. V komuniké o tom informovala komise rozhodčích.

Sudí Stanislav Volek vytahuje kartu během utkání v Mladé Boleslavi.

Inkriminovaná situace v duelu Mladé Boleslavi s Olomoucí se odehrála v 57. minutě. Benson Sakala loktem fauloval střídajícího Ebrimu Singhateha a hlavní sudí Stanislav Volek odpískal penaltu, kterou proměnil Lukáš Juliš. Sakala obdržel žlutou kartu. Sigma v té době dohrávala v oslabení a nakonec prohrála 1:2.

„Hráč domácího družstva Sakala zasáhl soupeře rukou do oblasti hrudníku. Hráč hostujícího družstva Singhateh následky zákroku výrazně zveličil. Videorozhodčí správně neintervenoval, nejednalo se o zjevnou chybu rozhodčího,“ uvedla komise.

V zápase Sparty s Hradcem Králové domácí křídelník Lukáš Haraslín trefil do ruky Filipa Čiháka. Rozhodčí Ondřej Berka ale penaltu neodpískal. „Hráč hostujícího družstva Čihák měl ruku v přirozené poloze vzhledem k pohybu těla a snažil se kontaktu ruky s míčem vyhnout. O přestupek se nejednalo,“ vysvětlila komise. Pražané vyhráli 2:1.

Rozhodčí správně posoudili i dvě situace ze záchranářského souboje mezi Karvinou a Českými Budějovicemi. Hostující stoper Florent Poulolo zasáhl ve 22. minutě míč rukou, kterou ale měl v okamžiku kontaktu u těla, a proto se o přestupek podle komise nejednalo.

Naopak v 90. minutě hlavní sudí Jan Všetečka správně odpískal penaltu pro Karvinou. „Hráč hostujícího družstva Alli měl ruku v okamžiku kontaktu s míčem v nepřirozené poloze vzhledem k pohybu těla,“ prohlásila komise. Slezané penaltu proměnili a díky výhře 2:1 přenechali Dynamu poslední místo.

Další situace 25. kola komise nekomentovala. Podle manuálu do začátku sezony veřejně hodnotí jen čtyři momenty vybrané médii.