Článek
„Společnost se radikalizuje. Komunikace byla dlouhodobě taková, že vedla k válce. To je věc, kterou Slavii vyčítám. Pokud to lidem umožníme a přivedeme je k této myšlence, radikalizují se. Důsledek jsme viděli,“ připomněl místopředseda představenstva Sparty Čupr vniknutí části slávistických fandů na hrací plochu a výtržnosti, které odnesli fanoušci i hráči letenského týmu.
„Necítíme se na Spartě o nic lépe než vy u nás. I vy tam máte svoje těžce problematické skupiny ultras. Pojďme to uchopit jako příležitost, systémově to vyřešit. Nebuďte osobní, tomu se chci vyvarovat. I když chápu, že je to vaše komunikační linka,“ kontroval Tvrdík, jenž dal nahlédnout i do konkrétních kroků, které Slavia chystá. Podrobněji je popsal v pondělí odpoledne v pořadu Přímák, kde byl hostem.
Výtržnosti slávistických fanoušků na 317. pražském derby
Během 317. derby pražských S mezi Slavií a Spartou, hraného v sobotu 9. května, došlo těsně před koncem utkání k výtržnostem domácích fanoušků. Na základě toho byl později zápas kontumován ve prospěch Sparty.
„Vážím si tvých slov. Není to věc, kterou chceme používat proti vám. Věřím, že opatření budete brát vážně a vyvarujeme se negativních jevů,“ odpověděl Čupr.
Slávistický boss možná s odkazem na komunikační linku reagoval i na příspěvek sparťanského ředitele komunikace Ondřeje Kasíka na síti X. „Sobotní večer v Edenu byl také výsledkem dlouhodobě vytvářené nenávisti ke Spartě, jejím představitelům a fanouškům na sociálních sítích od Jakuba Splavce (ředitel strategické komunikace ve Slavii, pozn. red.),“ napsal Kasík.
Ostatně, prakticky totožně se vyjádřil i sám Čupr v rozhovoru pro Radiožurnál Sport. „Tahle linka ze strany Slavie běžela dlouhodobě. Hesla jako Sparta k*rva je a smrt Spartě se staly polooficiálními chorály. Pracovali jsme v prostředí, kde jsme nebyli soupeřem, ale nepřítelem, kterého je třeba zlikvidovat. Věřím, že to byl vrchol a že to máme za sebou,“ prohlásil.
Možná má recht. Slavia chystá vskutku radikální opatření, jimiž chce opakování podobných událostí zamezit. Jak už Tvrdík prozradil v Přímáku na Sport.cz, Tribuna Sever zůstane zavřená, dokud se nepodaří identifikovat a potrestat všechny raubíře, kteří vnikli na hrací plochu a dělali brajgl. Pokračovat se bude třeba nulovou tolerancí pyrotechniky, kukel…

Místopředseda představenstva fotbalové Sparta František Čupr.
Čupr s Tvrdíkem se na lecčems i shodli. Sparta i Slavia mají na svých stadionech nainstalovaný systém na rozpoznávání obličejů, který by usnadnil ztotožnění případných pachatelů trestných činů. Kvůli ochraně osobních údajů jej ani jeden z gigantů nemůže využívat, oba pánové by dané pořádky tuze rádi změnili ve jménu zvýšené bezpečnosti.
Hrozivé dění v Edenu každopádně může odstartovat novou kapitolu českého fotbalu. Tu bez výtržností, kde hrají prim špičkové výkony a balon na zeleném pažitu. „Vy, jako představitelé klubů, i my hráči musíme tohle vymanit ze stadionu. Jít příkladem,“ soudí Kamil Vacek, jenž se v sobotu v dresu Pardubic rozloučil s bohatou kariérou.
„Tahle debata je úžasná. Věřím, že to může být začátek nové kultury ve fotbale,“ uzavřel bývalý reprezentant.
Tak snad…













