Slavia - Karviná 0:1Šok pro favorita favoritů! Sešívaní senzačně prohráli doma s posledním týmem tabulky

70. Durosinmi 0 : 1

Fotbalisté pražské Slavie ve 20. ligovém kole na úvod jarní části sezony senzačně prohráli v souboji prvního s posledním týmem tabulky doma s Karvinou 0:1. O premiérovém vítězství Slezanů v tomto ročníku nejvyšší soutěže rozhodl v 69. minutě střídající Nigerijec Rafiu Durosinmi. Krátce předtím domácí Peter Olayinka trefil z penalty pouze břevno.

Ondřej Lingr ze Slavie Praha a Lukáš Bartošák z Karviné.

Vršovický obhájce titulu v lize prohrál teprve podruhé z posledních 66 zápasů a doma v nejvyšší soutěži nebodoval poprvé od srpna 2018 a po 59 utkáních. Slávisté mohou hned v úvodu jarní části přijít o vedení v tabulce, druhá Plzeň, která ztrácí jen bod, nastoupí v neděli proti Hradci Králové.

Karviná v lize obrala Slavii o body potřetí za sebou, porazila ji ale vůbec poprvé. Slezané zvítězili v nejvyšší soutěži po 20 duelech, na posledním místě však nadále ztrácejí šest bodů na patnácté Teplice.

Slavia nastoupila ve stejné základní sestavě jako v minulém týdnu při vítězné generálce s Ostravou (4:2). Karviné scházel klíčový útočník a nejlepší střelec Papadopulos, místo něhož na hrotu nastoupil Svoboda. Soutěžní premiéru v dresu Slezanů si odbyl brankář Bajza.

Trenér Slavie Praha Jindřich Trpišovský během utkání s Karvinou.

Pražané měli podle předpokladů od úvodu převahu, příliš gólových šancí si ale zpočátku nevytvářeli a hosté drželi čisté konto. V osmé minutě karvinský Bajza vytáhl Lingrovu střelu, po čtvrthodině hry po Ševčíkově centru hlavičkoval těsně nad Plavšič, kterého v zimní přípravě trenéři "předělali" na levého beka. Chvíli nato hostující gólman vyškrábl Madsenovu patičku.

Karvinští, kteří v předchozích dvou vzájemných duelech remizovali, nečekaně trápili obrovského favorita i po přestávce. V 57. minutě dokonce měli Slezané i velkou šanci, střídající Durosinmi ale hlavičkoval jen do středu branky, kde stál Mandous.

V 64. minutě po Bajzově špatné rozehrávce vyrazili slávisté do brejku dvou na jednoho, který zakončil střídající Olayinka vedle. Přihrávajícího Masopusta ale zbytečně zatáhl Bartošák a rozhodčí Batík nařídil penaltu. Nigerijec Olayinka, který se před pár dny vrátil z afrického šampionátu, však z pokutového kopu trefil jen břevno.

Slezané to téměř ihned potrestali. Čmelíkův centr z pravé strany prošel v 69. minutě až na zadní tyč, kde míč umístil do odkryté branky Durosinmi. Devatenáctiletý Nigerijec se dočkal premiérového gólu v české lize.

Slavia mohla rychle vyrovnat, ale velký závar v malém vápně vyřešil brankář Bajza, jenž poté v 75. minutě vytáhl Lingrovu hlavičku na břevno. Červenobílí mají s 51 góly nejlepší útok ligy, ale dnes se neprosadili. V rozkouskovaném závěru už Karvinští senzační tři body udrželi a připsali si jeden z nejpřekvapivějších výsledků v historii samostatné nejvyšší soutěže.

Fotbalová liga - 20. kolo:
Slavia Praha - MFK Karviná 0:1 (0:0)
Branka: 69. Durosinmi. Rozhodčí: Batík - Paták, Antoníček - Adámková (video). ŽK: Schranz, Bah, Ousou - Čmelík, Jánoš, Látal, Durosinmi, Bartošák. Diváci: 1000 (omezený počet).
Slavia: Mandous - Bah, Ousou, Kačaraba (60. Samek), Plavšič - Ševčík, Holeš - Schranz (80. Tecl), Madsen (46. Masopust), Lingr (76. Sor) - Krmenčík (60. Olayinka). Trenér: Trpišovský.
Karviná: Bajza - Látal, Buchta, Kobouri, Bartošák - Jánoš, Qose (79. Dramé) - Čmelík (74. Sinjavskij), Holík (46. Chvěja), Zorvan (90. Jursa) - Svoboda (46. Durosinmi). Trenér: Páník.