Hradec Králové - Sparta 1:3Votroci na Spartu nestačili. Letenští mají body, ale počítají také ztráty

15. Karabec 0 : 1
34. Karabec 0 : 2
64. Pilař 1 : 2
71. Kuchta 1 : 3

Fotbalisté Sparty vyhráli v nedělním utkání 11. kola Fortuna ligy na hřišti Hradce Králové 3:1. Dvěma trefami jim k tomu pomohl Adam Karabec, třetí zásah Pražanů zaznamenal Jan Kuchta. Letenští se drží dál v čele tabulky.

Adam Karabec a Lukáš Sadílek ze Sparty oslavují druhý gól během utkání Fortuna ligy.

Sparta udržela neporazitelnost v ligovém ročníku a na hřišti Hradce uspěla pošesté za sebou. Letenští získali venku ze šesti zápasů 14 bodů, což je nejlepší bilance v soutěži. „Votroci“ ve čtvrtém soutěžním duelu pod vedením trenéra Václava Kotala poprvé prohráli a dnešního soupeře neporazili v lize podvanácté v řadě. V neúplné tabulce patří Východočechům desátá příčka.

Sparťanský trenér Brian Priske udělal oproti čtvrtečnímu duelu Evropské ligy na hřišti Betisu Sevilla (1:2) šest změn v zahajovací jedenáctce. Po trestu za červenou kartu a absenci v minulém kole se vrátil do sestavy kapitán Letenských Ladislav Krejčí. Kotal, který za Spartu v minulosti hrál i ji trénoval, nasadil stejnou základní sestavu jako před týdnem v derby proti Pardubicím (1:1).

Priske musel brzy sáhnout do sestavy znovu, zraněného nejlepšího střelce soutěže Haraslína nahradil Kuchta. A právě reprezentační útočník se o pár vteřin později podílel na úvodní brance. Karabec rozjel po pravé straně akci, míč se k němu přes Olatunjiho s Kuchtou vrátil a český reprezentant do 21 let sám před Bajzou nezaváhal.

V 19. minutě Olatunji atakoval ve výskoku Ševčíka, za což od sudího Hocka uviděl druhou žlutou kartu. Sparta inkasovala už čtvrtou červenou kartu v ligové sezoně, což je spolu s Mladou Boleslaví nejvíc ze všech týmů.

Domácí následně zvýšili aktivitu, skóroval ale opět favorit. Zelený ve skluzu ještě nedokázal usměrnit míč mezi tři tyče, o chvíli později ale Preciado kolmicí našel na hranici vápna Karabce, jenž se po elegantním zpracování opět trefil přesně k bližší tyči. Dvacetiletý záložník dal třetí ligový gól v ročníku a poprvé v nejvyšší soutěži zaznamenal dvě branky v jednom utkání.

Po změně stran favorit dlouho kontroloval náskok, v 64. minutě se však vyprodané hlediště královéhradeckého stadionu dočkalo snížení. Po rohu se míč odrazil ve skrumáži až k Pilařovi, jenž ho zblízka protlačil přes Vindahla do sítě. Zkušený záložník dal druhý ligový gól v sezoně.

Radost domácích trvala pouhých sedm minut. Sparťan Krejčí z vlastní poloviny dlouhým pasem vyslal do brejku Kuchtu, který podobně jako před rokem za reprezentaci v Lize národů proti Španělsku přeloboval brankáře a zapsal pátou branku v ligovém ročníku. Zároveň navázal na vítěznou trefu z minulého kola proti Plzni (2:1).

S 30 góly nejlepší ofenziva soutěže mohla o 10 minut později přidat pojistku, Kuchta ale po kličce brankáři Bajzovi z úhlu prováhal správný okamžik k zakončení. Na druhé straně Kučera donutil Vindahla táhlou střelou k efektnímu zákroku.

„Votroci“ si v závěru vypracovali tlak, kontaktní branku se jim ale vstřelit nepodařilo. Sparta prodloužila venkovní sérii neporazitelnosti v nejvyšší soutěži na 17 utkání, naposledy tam prohrála loni v říjnu na Slavii (0:4).

11. kolo první fotbalové ligy:
FC Hradec Králové - Sparta Praha 1:3 (0:2)
Branky: 64. Pilař - 15. a 34. Karabec, 71. Kuchta. Rozhodčí: Hocek - Kříž, Machač - Starý (video). ŽK: Wiesner, Friis (asistent trenéra). ČK: 19. Olatunji (všichni Sparta). Diváci: 9300 (vyprodáno).
Hradec: Bajza - Klíma, Ševčík, Čihák, Horák - Kodeš (70. Kučera), Dancák (46. Hais) - Harazim (46. Rada), Ladislav Krejčí I (83. Šašinka), Pilař - Vašulín. Trenér: Kotal.
Sparta: Vindahl - Vitík, Sörensen, Ladislav Krejčí II - Preciado (67. Wiesner), Sadílek (84. Laci), Kairinen, Zelený - Karabec (67. Pešek), Haraslín (15. Kuchta, 84. Sejk) - Olatunji. Trenér: Priske.