Vypnuly nám motory. Vyloučení s Milánem se projevila, řekl Trpišovský po duelu s Libercem

Výsledek 3:0 vypadá na hladkou výhru. Jenže opak byl pravdou. Kdyby neměl den brankář Jindřich Staněk, kdo ví, jestli by Slavia nad Libercem v ligovém duelu zvítězila. „Slovan hrál výborně, ve třicáté minutě obou poločasů začal mít navrch. Zvládli jsme to díky morálu,“ uvedl trenér fotbalové Slavie Jindřich Trpišovský po nedělním utkání.

Trenér Slavie Praha Jindřich Trpišovský.

Přitom vstup do utkání jste měli výtečný.

Vlastně do obou poločasů. Jenže pak nám vypnul motor. Po vedoucím gólu jsme začali hrát pomalu, ztráceli jsme spoustu míčů. Hra nahoru–dolů svědčila víc Liberci, který byl od třicáté minuty poločasů běžecky lepší. Nebyli jsme schopni dostat se z pasivity. Výsledek vypadá přesvědčivě, ale vedla k němu trnitá cesta.

Co způsobilo, že Slavii vypnul motor? Čtvrteční osmifinálová odveta Evropské ligy s AC Milán, kterou jste odehráli od dvacáté minuty v deseti hráčích?

Určitě v tom nehrálo roli podcenění. Jde o kombinaci různých věcí. Náročný program a náš běhavý styl. Ve čtvrtek jsme hráli v deseti, před týdnem v Miláně v deseti, před čtrnácti dny prodloužení se Spartou v MOL Cupu. Ve fázi, kdy na nás dolehla únava, se Liberec pohyboval líp.

Neříkáte si, že jste měl udělat víc změn v sestavě oproti čtvrtku?

Změn asi mělo být víc. Oslabení s AC Milán se projevila. Zápas s Libercem jsme zvládli díky týmovému vzepětí a morálu.

Václav Jurečka proměnil pokutový kop.

Brankář Jindřich Staněk chytil za stavu 1:0 v rychlém sledu tři střely útočníka Luky Kulenoviče z bezprostřední blízkosti. Byl tohle klíčový moment zápasu?

Raději bych byl, aby už první střelu nevyrážel. Ne, teď vážně. Česká liga je vyrovnaná, každý soupeř si dokáže vytvořit šance. Upřímně, pokud by Liberec vyrovnal, neměli bychom možná tolik sil, abychom vstřelili vítězný gól. Takže zákroky Jindry byly strašně důležité. On si v situacích jeden na jednoho libuje. Pokud chcete mít úspěšný tým, gólman vás musí podržet.

V prvním poločase se Staněk sháněl kvůli ostrému slunci po kšiltovce. Nechtěl jste mu půjčit tu vaši?

Přiběhl k lavičce a křičel, že chce čepici. V první chvíli jsem mu opravdu chtěl tu svoji dát. Pak jsem si ale říkal, že by to nebylo dobré. V tom jsem zahlédl asistenta Milana Kerbra a sundal jsem mu kšiltovku z hlavy.

Vítáte vzhledem k náročnému jarnímu programu reprezentační pauzu?

Odjede nám reprezentovat čtrnáct hráčů. Kluci spíš potřebují vypnout hlavu, jinak trénovat. Jsme od ledna pořád spolu, mužstvo dostane delší volno. Těším se, že v pondělí nebudu muset vstávat na budík a přemýšlet o tom, kdo bude hrát nebo jak budeme trénovat.